26 February, 2024
জাননী লিখাৰ নিয়ম | গোহাৰি লিখাৰ নিয়ম

জাননী লিখাৰ নিয়ম কি, আপুনি জানেনে?

জাননী লিখাৰ নিয়ম

জাননী লিখাৰ নিয়ম কি, আপুনি জানেনে?
  • জাৰি কৰা সংস্থা/কৰ্তৃত্বৰ নাম: একেবাৰে ওপৰত, আপুনি উক্ত জাননীসমূহ জাৰি কৰা ব্যক্তি বা কোম্পানীটোৰ নাম প্ৰিন্ট কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা পাঠকে জাননীসমূহ তেওঁৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ বা অগুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব।
  • শিৰোনাম: জাননী লিখোঁতে আমি ওপৰত “জাননী” এটা শিৰোনাম উল্লেখ কৰো। ইয়াৰ ফলত নথিপত্ৰখনৰ প্ৰতি দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাত সহায় কৰে। সাধাৰণতে ৰাজহুৱা স্থানত বা বাতৰি কাকতত জাননী প্ৰকাশ কৰা হয়। তথ্যৰ সাগৰত তেওঁলোক হেৰাই যোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। গতিকে স্পষ্টকৈ উল্লেখ কৰা এটা সাহসী শিৰোনামে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাত সহায় কৰে।
  • তাৰিখ: বাওঁফালে থকা টাইলৰ পিছত আমি জাননীসমূহ প্ৰকাশ পোৱা তাৰিখটো প্ৰিন্ট কৰোঁ। যিহেতু এইটো এটা আনুষ্ঠানিক নথিপত্ৰ তাৰিখ ইয়াৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ যিহেতু এই নথিপত্ৰসমূহ ৰেকৰ্ডত থাকে।
  • শিৰোনাম: তাৰ পিছত আমি জাননীবোৰৰ এটা উপযুক্ত শিৰোনামলৈ আগবাঢ়ো। এই শিৰোনামটোৱে জাননীসমূহৰ উদ্দেশ্য প্ৰচুৰ পৰিমাণে স্পষ্ট কৰিব লাগে।
  • বডি: শিৰোনামৰ পিছত আমি জাননীখনৰ ব্ৰিফ আৰু টু দ্য পইণ্ট বডি লিখোঁ। জাননীখনৰ মূল বিষয়বস্তুৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ মূখ্য অংশত।
  • লেখকৰ নাম: জাননীৰ শেষত আমি জাননী-লেখকৰ নাম আৰু পদবী লিখোঁ। জাননীসমূহতো একেজন ব্যক্তিৰ স্বাক্ষৰ থাকিব লাগিব যাতে ইয়াক কৰ্তৃত্ব আৰু বৈধতা প্ৰদান কৰিব পাৰে।

সভাৰ কাৰ্যসূচী লিখাৰ নিয়ম 7টা আপুনি জানেনে?

বিষয়:

জাননীত পাঠকক জনোৱা কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা সামৰি লোৱা উচিত। জাননীখনৰ বিষয়বস্তুৱে সামৰি ল’ব পৰা পাঁচটা কথা, পাঁচটা ‘’ৰ সাৰাংশ দিওঁ

  1. কি: কিহৰ বিষয়ে জাননীখন? জাননীখনত কি হ’ব (ঘটনা), বা ইতিমধ্যে কি হৈছে (অনুষ্ঠান) সেই বিষয়ে স্পষ্ট হ’ব লাগে। এইটোৱেই হৈছে বাৰ্তাৰ মূল কথা আৰু ইয়াক স্পষ্টকৈ লিখা উচিত। কোনো ধৰণৰ অস্পষ্টতা থাকিব নালাগে।
  2. ক’ত: যদি জাননীখন কোনো পৰিঘটনাৰ বিষয়ে হয়, তেন্তে এনে এটা পৰিঘটনাৰ স্থান স্পষ্টকৈ লিখিব লাগিব। স্থান বা স্থান গুৰুত্বপূৰ্ণ বিৱৰণ, গতিকে এই কথা জাননীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো নিশ্চিত কৰক।
  3. কেতিয়া: এইটোৱেই হৈছে অনুষ্ঠান বা সভাৰ সময় আৰু তাৰিখ। সম্ভৱ হ’লে অনুষ্ঠানৰ সময়সীমাও উল্লেখ কৰিব লাগে যাতে মানুহে সেই অনুসৰি সময় নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে।
  4. কোন : এইটোৱেই হ’ব জাননীখন কাক উদ্দেশ্যে। কোন সকলোৱে জাননীখন মানি চলিব বুলি ধৰা হৈছে, বিভ্ৰান্তিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ স্পষ্টকৈ উল্লেখ কৰা উচিত।
  5. কাক : আৰু চূড়ান্ত বিৱৰণ হ’ব লাগে কাৰ লগত যোগাযোগ বা যোগাযোগ কৰিব লাগে। ইয়াত উপযুক্ত কৰ্তৃপক্ষই কাক যোগাযোগ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে।

প্ৰধান শিক্ষকলৈ আবেদন [Assamese Application 2024]

Source: Toprr


কিছুমান বেছি ব্যৱহৃত উদাহৰণ হ’ল:

জাননী লিখাৰ নিয়ম #1

জাননী

ইয়াৰ দ্ধাৰা আপোনালোকক জনাও যে থানাৰ আদেশ মর্মে

গাঁও ৰক্ষী বাহিনীক গাঁওৰ সকলো মাদক দব্যৰ ভাটি বন্ধ কৰিবলৈ আদেশ জাৰি কৰিছে ।

গতিকে – তাৰিখ বুধবাৰৰ ভিতৰত আপোনালোকক মাদক দব্যৰ ভাটি সমূহ

সম্পূর্ণরূপে বন্ধ কৰিবলৈ ইয়াৰ দ্বাৰা জনোৱা হ’ল।


জাননী লিখাৰ নিয়ম #2

জাননী

প্রিয় সাহিত্যনুৰাগী,

সাদৰ সম্ভাষণ গ্ৰহণ কৰিব।
আমি সকলোৱে জ্ঞাত যে অসমৰ লগতে সমগ্ৰ বিশ্বতে বর্তমান সময়ত যি মহামাৰী ক’ৰণাই দেখা দিছে, তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আমি প্ৰত্যেকজনে এতিয়া সচেতন হ’ব লগাত পৰিছে। বৰ্তমান দেশৰ লগতে অসমতো এই মহামাৰীৰপৰা নিৰ্মূল পাবৰ বাবে লকডাউন চলি আছে। যাৰ বাবে সকলো কাৰ্যতে সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লগা হৈছে।
অসমৰ বিনোদনধৰ্মী আলোচনী ‘অসমীয়া বৰ্ণিল’ৰ প্ৰকাশৰ ক্ষেত্ৰতো কিছু বাধা আহি পৰিছে, যাৰ বাবে ছপা মাধ্যমৰ কাষ চাপিব পৰা নাই। আলোচনীখন নিয়মীয়াকৈ চলাই নিবৰ বাবে আমি ই- মাধ্যমেৰে প্ৰকাশৰ দিহা কৰিছো। গতিকে আলোচনীখনক গতিশীল চিন্তা-চৰ্চাৰে আগুৱাই নিবলৈ আপোনাসৱৰ একান্তই সহায়-সহযোগিতা কামনা কৰিছো।

সবিনয়


আইলুং লাহন বৰা, মুখ্য সম্পাদক

ডিম্পল গগৈ, সম্পাদক

জীৱকান্ত ফুকন, প্রকাশক


জাননী লিখাৰ নিয়ম #3

জাননী

নমস্কাৰ,
জয়জয়তে মহাবিদ্যালয়ৰ ছাত্র একতা সভাৰ তৰফৰ পৰা মহাবিদ্যালয়ৰ সমূহ ছাত্র-ছাত্রীবৃন্দকে আন্তৰিক অভিনন্দন জনাইছো। এই কথা সর্বজন বিদিত যে মহাবিদ্যালয়ৰ শৈক্ষিক দিশৰ ছাত্র-ছাত্রীৰ সর্বাংগীন বিকাশৰ মঞ্চ হিচাপে বার্ষিক সপ্তাহখনি অধিক গুৰুত্বপূর্ণ । বিগত বর্ষবোৰৰ দৰে এইবাৰো মহাবিদ্যালয়ৰ এইবাৰো ক্রীয়া সপ্তাহখনি অহা ইং __________ তাৰিখৰ পৰা অনুস্থিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্রহণ কৰা হৈছে ।
পতিকে, ইয়াৰ দ্বাৰা সমূহ ছাত্র-ছাত্রীবৃন্দক____________ মহাবিদ্যালয়ৰ ক্ৰীয়া সপ্তাহানিৰ বাবে সাজু হবলৈ অনুৰোধ জনালো

ধন্যবাদেৰে
সভাপতি
ছাত্র – একতা সভা 23-24


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *