26 February, 2024
দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

যদি আমি ভাবো যে…দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা? তেতিয়া আমি ক’ব পাৰো যে দৰিদ্ৰ হোৱাৰ আঁৰৰ মূল কাৰণ হৈছে নিম্ন আয়ৰ বিপৰীতে অধিক ব্যয় ৷

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?  | দৰিদ্ৰতা সংজ্ঞা: | দৰিদ্ৰতা সমস্যা সমাধানৰ উপায়

দৰিদ্ৰতাৰ অৰ্থ কি?

দৰিদ্ৰতাৰ অৰ্থ হ’ল জীৱন নিৰ্বাহৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা আৰু ন্যূনতম সা-সুবিধাসমূহ আহৰণ কৰিবলৈ আৰ্থিক অসমৰ্থ পৰিস্থিতি

ধনৰ ব্যৱহাৰ সত্যনাথ বৰা
30%	110

মানুহৰ ঋণ কেতিয়া হয়    দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?   
30%	170

class 11 assamese chapter 1 question answer
30%	480

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা
35%	260

ধনৰ ব্যৱহাৰ class 11
40%	390

ধনৰ ব্যৱহাৰ question answer
40%	1900

ধনৰ ব্যৱহাৰ অতিৰিক্ত প্ৰশ্ন উত্তৰ
48%	110

কোন প্ৰকাৰৰ খৰচ গুপ্ত শত্ৰুৰ নিচিনা
50%	170

ধনৰ ব্যৱহাৰ প্রশ্ন উত্তৰ
50%	170

20
per page

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

দৰিদ্ৰতা সংজ্ঞা:

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মতে দৰিদ্ৰতাৰ সংজ্ঞা হৈছে, “নিজা পচন্দ আৰু সুবিধাসমূহ আয়ত্ব কৰিবলৈ অসমৰ্থতা, মানৱ মৰ্যদাৰ অৱমাননা আৰু সক্ৰিয়ভাৱে সমাজ প্ৰক্ৰিয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ অপাৰগতাই হ’ল দৰিদ্ৰতা” অৰ্থাৎ [Fundamentally, poverty is the inability of having choices and opportunities, a violation of human dignity. It means lack of basic capacity to participate effectively in society.”]

বিশ্ব-বেংকৰ মতে দৰিদ্ৰতা সংজ্ঞা হৈছে, “দৰিদ্ৰতাক কল্যাণৰ ক্ষেত্ৰত বঞ্চনা বুলি কোৱা হয়, আৰু ইয়াত বহুতো মাত্ৰা থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত কম আয় আৰু সন্মান সহকাৰে জীয়াই থকাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় মৌলিক সামগ্ৰী আৰু সেৱাসমূহ লাভ কৰিবলৈ অপাৰগতা অন্তৰ্ভুক্ত৷অৰ্থাৎ “[“Poverty is pronounced deprivation in well-being, and comprises many dimensions. It includes low incomes and the inability to acquire the basic goods and services necessary for survival with dignity.”]

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

দৰিদ্ৰতা সমস্যা সমাধানৰ উপায়:

  • শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ: ব্যক্তিক শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰিলে তেওঁলোকে উন্নত দৰমহা পোৱা চাকৰি নিশ্চিত কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক সম্ভাৱনা উন্নত কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় জ্ঞান আৰু দক্ষতা আহৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ঋণৰ সুবিধা: ঋণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিলে ব্যক্তিসকলে ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে বা তেওঁলোকৰ শিক্ষা আৰু প্ৰশিক্ষণত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত আয় আৰু অৰ্থনৈতিক স্থিতিশীলতা বৃদ্ধি পাব পাৰে।
  • সামাজিক সুৰক্ষা প্রদান: সামাজিক সুৰক্ষা নেট কাৰ্যসূচী, যেনে নগদ ধন হস্তান্তৰ, খাদ্য সাহায্য, আৰু গৃহ নিৰ্মাণৰ সহায় ৰূপায়ণে দৰিদ্ৰতা দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু দুৰ্বল জনসংখ্যাক সহায় কৰিব পাৰে।
  • অৰ্থনৈতিক উন্নয়নঃ আন্তঃগাঁথনিত বিনিয়োগৰ জৰিয়তে অৰ্থনৈতিক উন্নয়নক প্ৰসাৰিত কৰা, বিদেশী বিনিয়োগক আকৰ্ষণ কৰা, চাকৰিৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰা আদিয়ে অৰ্থনৈতিক বিকাশ বৃদ্ধি আৰু দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • লিংগ বৈষম্যতা দূৰ কৰা: লিংগ বৈষম্যৰ সমাধান আৰু মহিলা আৰু ছোৱালীৰ বাবে সম সুযোগ নিশ্চিত কৰাটোৱে দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, কিয়নো মহিলাসকল প্ৰায়ে দৰিদ্ৰতাৰ দ্বাৰা অসমতাপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত হয়।
  • ৰাজনৈতিক স্থিতিশীলতাঃ ৰাজনৈতিক স্থিতিশীলতা নিশ্চিত আৰু সংঘাত হ্ৰাস কৰিলে অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি আৰু উন্নয়নৰ বাবে অনুকূল পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।
  • স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা প্রদান: স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিলে স্বাস্থ্যৰ ফলাফল উন্নত হ’ব পাৰে আৰু চিকিৎসা ব্যয়ৰ আৰ্থিক বোজা হ্ৰাস পাব পাৰে, যিয়ে দৰিদ্ৰতাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।
  • আয়ৰ বৈষম্য দূৰ কৰা: প্ৰগতিশীল কৰ আৰু পুনৰ বিতৰণ নীতিৰ জৰিয়তে আয়ৰ বৈষম্য দূৰ কৰাটোৱে দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু অৰ্থনৈতিক স্থিতিশীলতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

দৰিদ্ৰতা কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি?

ভাৰতত দৰিদ্ৰতা দুই প্ৰকাৰৰ: নিৰপেক্ষ দৰিদ্ৰতা আৰু আপেক্ষিক দৰিদ্ৰতা।

এই দুয়োটা ধৰণৰ দৰিদ্ৰতা ধন আৰু খৰচৰ সৈতে জড়িত। কিন্তু দৰিদ্ৰতা কেতিয়াবা কেৱল অৰ্থনীতিতকৈও অধিক জড়িত হৈ থাকে; ই সমাজ আৰু ৰাজনীতিৰ সৈতেও জড়িত।

নিৰপেক্ষ দৰিদ্ৰতা:

এই ধাৰণাটোৱে সাধাৰণতে খাদ্য, বস্ত্ৰ, বাসস্থান, বিশুদ্ধ খোৱাপানী, শিক্ষা, স্বাস্থ্য সেৱা আদিৰ দৰে মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তাসমূহক সামৰি লোৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ধনৰ পৰিমাণক বিবেচনা কৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা দৰিদ্ৰতাৰ স্তৰৰ তলত বাস কৰা লোকসকল এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতাত আক্ৰান্ত নহয় যদিও তেওঁলোকৰ জাতিটো অৰ্থনৈতিকভাৱে সমৃদ্ধিশালী হৈ আছে। বেলেগ ধৰণে নিৰপেক্ষ দৰিদ্ৰতাক এনেদৰে বুজাব পাৰি যে অৰ্থনীতি যিমানেই ধনী আৰু সফল নহওক কিয়, নিতান্তই দৰিদ্ৰতাত বাস কৰাসকলে তেওঁলোকৰ দেশৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰগতিৰ পৰা কোনো সুবিধা লাভ নকৰে।

আনহাতে, নিৰপেক্ষ দৰিদ্ৰতাই বৃহত্তৰ জীৱনৰ চিন্তা বা সমাজৰ সাধাৰণ স্তৰৰ অসমতাক গুৰুত্ব নিদিয়ে। এই ধাৰণাটোৱে বুজাব নোৱাৰে যে মানুহৰ আৱশ্যকীয় সামাজিক আৰু সাংস্কৃতিক চাহিদাও আছে।

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

আনুষংগিক দৰিদ্ৰতা:

যিটো পৰিস্থিতিত ব্যক্তিসকলে জীৱন নিৰ্বাহ কৰা সমাজখনৰ গড় জীৱন ধাৰণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নূ্যনতম আয়ৰ পৰা বঞ্চিত হয়। ফলস্বৰূপে, আনকি তুলনামূলকভাৱে দৰিদ্ৰতাত বাস কৰা ব্যক্তি আৰু পৰিয়াল, বা তুলনামূলকভাৱে বঞ্চনা, যাক সঘনাই কোৱা হয়, কিছুমান ধন থাকিলেও, মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা প্ৰদান কৰাত ই যথেষ্ট নহয়। আনহাতে, এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতাই সমাজৰ আন সদস্যসকলৰ অৰ্থনৈতিক স্থিতিৰ সৈতে দৰিদ্ৰতাৰ সংজ্ঞা নিৰূপণ কৰে। ইয়াৰ পৰা বুজা যায় যে ই দেশৰ অৰ্থনৈতিক সমৃদ্ধিৰ সৈতে একেলগে বিকশিত হয়।

যদিও এই ধৰণৰ দৰিদ্ৰতাত থকা ব্যক্তিসকল সম্পূৰ্ণ দৰিদ্ৰতাত নাথাকে, তেওঁলোকে বাকী সমাজৰ দৰে সমান স্তৰৰ জীৱন ধাৰণ কৰিব নোৱাৰে। এইটো কেতিয়াবা টেলিভিছন, ইণ্টাৰনেট, পৰিষ্কাৰ কাপোৰ, উন্নত মানৰ আৰু সুৰক্ষিত গৃহ আৰু শিক্ষাৰ অভাৱৰ সৈতে জড়িত হ’ব পাৰে। যদিও ইয়াক চৰম দৰিদ্ৰতাৰ তুলনাত কম গুৰুতৰ বুলি দেখা যায়, তথাপিও ইয়াক এটা শ্ৰেণী বুলি ক’ব পাৰি, যিটো জীৱন কাল ধৰি চলিব পাৰে। কিছুমান পৰিয়ালে আন পৰিয়ালৰ দৰেই জীৱন নিৰ্বাহ কৰিব নোৱাৰে। ফলত তেওঁলোক কম আয়ৰ মাজত সীমাবদ্ধ হৈ পৰে আৰু বাধা অতিক্ৰম কৰিব নোৱাৰে।

দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

ভাৰতত দৰিদ্ৰতা সমস্যা সমাধানৰ উপায়:

শিক্ষা যিসকল শিশু বিপজ্জনক অঞ্চলত বাস কৰে তেওঁলোকৰ বিদ্যালয়ত উপস্থিত থকা আৰু সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ হাৰ কম হয়। এই কিশোৰ – কিশোৰীসকলক উপযুক্ত পোহৰ আৰু কোনো লিক নোহোৱাকৈ এটা ঘৰ দিয়াৰ ফলত তেওঁলোকে নিজৰ স্কুলৰ কাম – কাজ শিকি শেষ কৰিব পাৰে। এনেকৈয়ে এইসকল কিশোৰ-কিশোৰীয়ে দায়িত্বশীল, শিক্ষিত প্ৰাপ্তবয়স্ক হিচাপে গঢ় লৈ উঠে।

চাকৰিৰ সুযোগচাকৰিৰ বাবে পঞ্জীয়নভুক্ত ঠিকনা আৰু ইণ্টাৰনেট কানেকশ্যন থাকিব লাগিব। এটা মহান গৃহই উন্নত স্বাস্থ্যৰ দিশত আগবাঢ়ি যায়, যিটো এটা চাকৰি পোৱা আৰু ৰখা দুয়োটাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়। তদুপৰি ঘৰুৱাভাৱে ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় গঢ়ি তোলাটো অৰ্থ উপাৰ্জনৰ এক উত্কৃষ্ট পন্থা। এজন ব্যক্তিক এটা কোম্পানী স্থাপন কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ জৰিয়তে তেওঁৰ সমগ্ৰ পৰিয়ালক জীয়াই ৰাখিবলৈ পৰ্যাপ্ত স্থান আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰয়োজন হয়।

সুৰক্ষাএটা উন্নত মানৰ গৃহই প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ যেনে ধুমুহা, বৰষুণ, ঠাণ্ডা আৰু ভূমিকম্পৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। ই সমগ্ৰ সম্প্ৰদায়ৰ সুৰক্ষাও সুনিশ্চিত কৰে, যিহেতু সুন্দৰ গৃহই শক্তিশালী শিক্ষা ব্যৱস্থা আৰু সুস্থ সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগত বৰঙণি যোগায়।

সুৰক্ষা ঘৰত তালাচীযোগ্য দুৱাৰ থকাৰ ফলত চুৰি আৰু অপৰাধৰ সম্ভাৱনা কমি যায়। সুৰক্ষিত ঘৰ আৰু চৌপাশৰ পৰিৱেশে সামাজিক সুস্থিৰতা আৰু নিৰাপত্তাত বৰঙণি যোগায়


FAQ:

কোন প্ৰকাৰৰ খৰচ গুপ্ত শত্ৰুৰ নিচিনা?

খুচৰীয়া খৰচ গুপ্ত শত্ৰুৰ নিচিনা সিগ’ম নোপোৱকৈ মানুহৰ অনিষ্ট কৰে।

কি দুটা কাৰণত মানুহে কৃপণালি কৰে?

দুটা কাৰণত মানুহে কৃপণালি কৰে – 
1. ধন এটা চামে উভৈনদী কৰি পৃথিৱীত এটা খ্যাতি ৰাখিবৰ মনেৰে কৃপণালী কৰে,
2. কিছুমানে সন্তান-সন্ততিলৈ ধনৰ এটা অক্ষয়  ভাণ্ডাৰ বান্ধি থ’বৰ মনেৰে কৃপণালী কৰে।

মানুহৰ ঋণ কেতিয়া হয়?

উপাৰ্জনতকৈ বেছি খৰচ কৰিলেই মানুহৰ ঋণ হয়


Give Some Suggestions To Improve Our Service:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 thoughts on “দৰিদ্ৰ হোৱাৰ চিন কেনেকুৱা?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *