3 June, 2024
২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা কেতিয়া ?

২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা কেতিয়া ?

২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা কেতিয়া ?

বসন্ত পঞ্চমী বা শ্ৰী পঞ্চমী বুলিও জনাজাত সৰস্বতী পূজাই বসন্ত ঋতুৰ আগমনৰ সূচনা কৰে। জ্ঞান, ভাষা, সংগীত, কলাৰ দেৱতা সৰস্বতী দেৱীৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত এই উদযাপন হিন্দুসকলৰ মাজত এক বিশেষ স্থান দখল কৰিছে। এই শুভ দিনত মা সৰস্বতীক পূজা কৰি আশীৰ্বাদ বিচাৰে।

সৰস্বতী পূজা জ্ঞান আৰু শিক্ষাৰ দেৱী সৰস্বতীৰ বন্দনা কৰিবৰ কাৰণে অনুষ্ঠিত কৰা এটা ধৰ্মীয় উৎসৱ। প্ৰতি বছৰে মাঘমাহৰ শুক্লা পঞ্চমী তিথিত এই পূজা পতা হয়। সেইবাবে ইয়াক শ্ৰীপঞ্চমী পূজা বুলিও কয়। এই পূজা বিশেষকৈ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা কেতিয়া ?

২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ০২:৪২ বজাৰ পৰা ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ১২:৪১ বজালৈকে মুহুৰ্তম চলিব। মধ্যাহ্ন মুহূৰ্ত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ নিশা ১২:৪১ বজাত। পঞ্চমী তিথি ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীৰ নিশা ০২:৪২ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ১৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ নিশা ১২:১০ বজালৈকে বৃদ্ধি পায়।

ইয়াক হিন্দু মাহ মাঘৰ উজ্জ্বল অৰ্ধাংশৰ পঞ্চম দিনা উদযাপন কৰা হয়, যি সাধাৰণতে জানুৱাৰী বা ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ ফালে পৰে। ই বসন্তৰ আগতে চল্লিশ দিন থাকে, কিয়নো বিশ্বাস কৰা হয় যে যিকোনো ঋতুতে সম্পূৰ্ণ ৰূপত আহিবলৈ ইমান সময় লাগে।

Best Instagram Caption Generator For 2024

এই উৎসৱ ভাৰত, বাংলাদেশ, নেপাল আৰু বিশ্বৰ বহু দেশত হিন্দুসকলে ব্যাপকভাৱে উদযাপন কৰে। দৰাচলতে, ইণ্ডোনেছিয়া আৰু বালিৰ কিছু অংশত ইয়াক হৰি ৰায় সৰস্বতী হিচাপেও দেখা যায়।

সৰস্বতী বন্দনা Lyrics

যা কুন্দেন্দু তুষাৰহাৰা ধবলা যা শ্বেত পদ্মাসনা।
যা বীণা বৰদণ্ডমণ্ডিত কৰা যা শুভ্ৰবস্ত্ৰাবৃতা।।
যা ব্ৰহ্মাচ্যুত-শঙ্কৰ প্ৰভৃতিভিদেৱৈঃ সদা বন্দিতা।
সামাং পাতু সৰস্বতী ভগৱতী নিঃশেষজাড্যাপহা।।

One thought on “২০২৪ চনত সৰস্বতী পূজা কেতিয়া ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *