3 June, 2024
২৬ জানুৱাৰী গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ 2024

২৬ জানুৱাৰী গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ 2024

গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ

২৬ জানুৱাৰী গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণৰ কাৰণে এনেদৰে প্ৰস্তুতি কৰক:

১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান বলবৎ হয় আৰু তেতিয়াৰ পৰাই আমি সকলোৱে এই দিনটো গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰোঁ। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত যেতিয়া আমাৰ দেশখনে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল তেতিয়া ভাৰতৰ নিজা সংবিধান নাছিল, যদিও পিছলৈ ড° বি আৰ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত এখন সমিতি গঠন কৰি ভাৰতীয় সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল।

২৬ জানুৱাৰী গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ 2024

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত গণৰাজ্য দিৱস পালন কৰা হয়।  ২৬ জানুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হোৱা ৰেলীত ভাৰতীয় সেনাৰ জোৱানসকলে নিজৰ বীৰত্ব আৰু বীৰত্ব প্ৰদৰ্শন কৰে। বিদ্যালয়ত গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণৰ আয়োজন কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনিও ২৬ জানুৱাৰীত ভাষণ দিব লগা হয়, তেন্তে আমি আপোনালোকৰ বাবে গণৰাজ্য দিৱসৰ দিনা সৰ্বোত্তম ভাষণটো লৈ আহিছো, যিটো আপোনাৰ বাবে অতি সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব।


গণৰাজ্য দিৱসত ভাষণ কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব?

প্ৰথমে মঞ্চত গৈ মুখ্য অতিথিক সম্ভাষণ জনাওক আৰু লগতে বাকী ৰাইজক আদৰণি জনাওক। নিজৰ পৰিচয় দিয়ক আৰু তাৰ পিছত আপোনাৰ ভাষণ আৰম্ভ কৰক।

গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ

আমি সকলোৱে জানো যে ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান বলবৎ হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা আমি সকলোৱে এই দিনটো গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰি আহিছো। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত যেতিয়া আমাৰ দেশে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল তেতিয়া ভাৰতৰ নিজা কোনো সংবিধান নাছিল, যদিও পিছলৈ বহু আলোচনাৰ অন্তত ড° বি আৰ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত এখন সমিতি গঠন কৰি ভাৰতীয় সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় সংবিধানৰ এই খচৰা বিধান পৰিষদত দাখিল কৰি ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত গৃহীত কৰা হয় যদিও ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হয়।

আজি আমি সকলোৱে ইয়াত একত্ৰিত হৈ এই বিশেষ দিনটো উদযাপন কৰিছো, যিয়ে আমাক এটা শক্তিশালী জাতি হিচাপে আগবাঢ়ি যাবলৈ সাহস আৰু প্ৰেৰণা দিয়ে। এই দিনটোৱে ভাৰত গণৰাজ্যৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে। আজিৰ দিনটোত আমি সেই মহান ব্যক্তিসকলকো স্মৰণ কৰোঁ, যিসকলে ভাৰতৰ স্বাধীনতা লাভ আৰু ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁলোকৰ বাবেই ভাৰতক আজি গণৰাজ্য বুলি কোৱা হৈছে। আমাৰ মহান ভাৰতীয় নেতা আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী মহাত্মা গান্ধী, ভগত সিং, চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ, লালা লাজপত ৰায়, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল আৰু লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰী আদিয়ে দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে প্ৰাণ আহুতি দিলে।

এইবাৰ আমি ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰিছো। গণৰাজ্য মানে দেশত বসবাস কৰা জনসাধাৰণৰ সৰ্বোচ্চ ক্ষমতা আৰু দেশখনক সঠিক দিশত লৈ যাবলৈ ৰাজনৈতিক নেতা হিচাপে নিজৰ প্ৰতিনিধি নিৰ্বাচন কৰাৰ অধিকাৰ কেৱল জনসাধাৰণৰহে আছে। ভাৰতীয় সংবিধানৰ ক্ষমতাৰ বাবেই আমি দেশৰ আমাৰ পছন্দৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী, মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু অন্যান্য নেতাক বাছি ল’ব পাৰো। আমাৰ মহান ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে ভাৰতত “সম্পূৰ্ণ স্বৰাজ”ৰ বাবে ২০০ বছৰতকৈও অধিক সময় সংগ্ৰাম কৰি আহিছে। তেওঁলোকে এই কাম কৰিছিল যাতে তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্ম কাৰো দাস হৈ নাথাকে আৰু নিজৰ অধিকাৰ মুক্তভাৱে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

আমি সকলোৱে প্ৰতিশ্ৰুতি দিব লাগিব যে আমিও নিজৰ কৰ্তব্য পালন কৰিব লাগিব আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে এক উন্নত ভৱিষ্যত সৃষ্টি কৰিব লাগিব। ভাৰতক শক্তিশালী জাতি কৰি তুলিব। আমি সকলোৱে মিলি এখন শক্তিশালী ভাৰত গঢ়িম। সকলো নাগৰিককে সংবিধানৰ প্ৰতি সজাগ কৰি তুলিব আৰু সকলোকে সমানে জীয়াই থকাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিব। আমি আমাৰ সামাজিক সমস্যা যেনে দৰিদ্ৰতা, নিবনুৱা সমস্যা, নিৰক্ষৰতা, গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি, বৈষম্য আদিৰ প্ৰতি সচেতন হোৱা উচিত যাতে সেইবোৰ সমাধান কৰি আগবাঢ়ি যাব পাৰে।

ধন্যবাদ

জয় হিন্দ!


Read More: গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024

3 thoughts on “২৬ জানুৱাৰী গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণ 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *