26 February, 2024
গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024;

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024

গণৰাজ্য দিৱসত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ অসমীয়া ভাষণ


গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024


সন্মানীয় অধ্যক্ষ আৰু ইয়াত উপস্থিত মোৰ সকলো শিক্ষক, মোৰ মৰমৰ সহপাঠীসকল! যিদৰে আপোনালোক সকলোৱে জানে যে আজি আমি ইয়াত সমবেত হৈ আমাৰ দেশৰ গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰিছো। প্রথমে ভাৰতৰ ৭৬ তম গণৰাজ্য দিৱসত আপোনালোক সকলোলৈ অশেষ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰিলোঁ।

আজি এই গণৰাজ্য দিৱসৰ লগত জড়িত মোৰ সকলো চিন্তা আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য আপোনালোকৰ লগত শ্বেয়াৰ কৰিব বিচাৰিছো। এই দিনটোতে আমাৰ দেশ ভাৰতৰ সংবিধান কার্যকৰী হৈছিল । ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীৰ পৰা ভাৰতীয় সংবিধান বলবৎ হয় আৰু সেইদিনাৰ পৰা দেশত এই দিৱস অতি উৎসাহেৰে পালন কৰা হয়। গণৰাজ্য মানে জনসাধাৰণৰ বাবে জনসাধাৰণৰ শাসন। গণতান্ত্রিক দেশ ভাৰতবৰ্ষৰ ইতিহাস বহু মহান নেতা বিপ্লৱীৰ কাহিনীৰে ভৰা । যিখন দেশৰ সংবিধানৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল ড° ভীমৰাও আম্বেদকাৰে। আমি সকলোৱে গণতন্ত্ৰৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে পৰিচিত এই দেশৰ বাসিন্দা। বিভিন্ন ধর্ম, জাতি, সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰে ভৰা এই দেশখনে বৈচিত্ৰ্যত ঐক্যৰ নিদৰ্শন দাঙি ধৰে।

এই দিৱসটো সকলো নাগৰিকে কোনো ধৰণৰ বৈষম্য নোহোৱাকৈ পালন কৰে। ভাৰতৰ তিনিটা প্ৰধান ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ ভিতৰত গণৰাজ্য দিৱস অন্যতম। সেইদিনা ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত গৱৰ্ণৰ জেনেৰেল লর্ড মাউন্টবেটেনৰ ঠাইত ড° ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদ ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে নির্বাচিত হয়। ১৯৫০ চনৰ আজিৰ দিনটোতে ভাৰত চৰকাৰ আইন-১৯৩৫ আঁতৰাই ভাৰতৰ সংবিধান কাৰ্যকৰী কৰা হয় ৷


ভাৰতবৰ্ষত এই দিৱস অতি উৎসাহ আৰু আড়ম্বৰেৰে পালন কৰা হয়৷ আজিৰ দিনটোত দিল্লীৰ ৰাজপথৰ পৰা অতি আকর্ষণীয় পেৰেড উলিয়াই লোৱা হয় য’ত ভাৰতীয় নৌসেনা, সেনা আৰু বায়সেনাই অংশগ্ৰহণ কৰে। ৰাজপথৰ মাজেৰে ইণ্ডিয়া গেটলৈকে পেৰেড উলিয়াই দিয়া হয়। এই সকলো সেনাবাহিনীক ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে চেলুট দিয়ে। কেৱল এয়াই নহয়, আজিৰ দিনটোত ভাৰতৰ বহু প্ৰদেশৰ লোকনৃত্য, সাজ-পোছাক আৰু সংস্কৃতিৰ আভাসও উপস্থাপন কৰা হয় ।


গণৰাজ্য দিৱস সকলো দেশবাসীৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন কাৰণ ভাৰতৰ নিজা সংবিধান আজিৰ পৰাই কাৰ্যকৰী হৈছিল। আজিৰ দিনটোত সকলো জোৱানক সম্বৰ্ধনা জনোৱা হয় আৰু বঁটা আৰু পদক প্ৰদান কৰা হয় ৷ যুৱক-যুৱতীসকলক আজিৰ দিনটোত দেশৰ সাহসী সন্মান জনাই ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে, যিসকলে দেশৰ উন্নয়ন আৰু মানৱ জীৱন সফল কৰি তোলাত অৰিহণা যোগাইছে।

ভাৰতৰ সকলো বীৰ জোৱানৰ ত্যাগৰ বাবেই আজি আমি মুক্ত।ভাৰতীয় সংবিধান নিৰ্মাণত বহু মহান নেতাই অৰিহণা যোগাইছিল, যাৰ বাবে আজি আমি কোনো ভয় বা বৈষম্য নোহোৱাকৈ এই পবিত্ৰ ভূমিত নিজৰ মৌলিক অধিকাৰ সাব্যস্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছো।
ভাৰতবৰ্ষৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত বহু ধৰ্ম পালন কৰা লোক আছে যদিও ২৬ জানুৱাৰীত সমাজৰ প্ৰতিটো শ্ৰেণীৰ লোকে অতি শ্ৰদ্ধাৰে উদযাপন কৰে৷


গণৰাজ্য দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?

গণৰাজ্য দিৱস ২৬ জানুৱাৰীত পালন কৰা হয়,

গণৰাজ্য মানে কি?

গণৰাজ্য, চৰকাৰৰ ৰূপ য’ত এখন ৰাজ্য নাগৰিক সংস্থাৰ প্ৰতিনিধিৰ দ্বাৰা শাসিত হয়। আধুনিক গণৰাজ্যসমূহ এই ধাৰণাৰ ওপৰত আধাৰিত যে সাৰ্বভৌমত্ব জনসাধাৰণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যদিও কাক জনসাধাৰণৰ শ্ৰেণীৰ পৰা অন্তৰ্ভুক্ত আৰু বাদ দিয়া হৈছে, ইতিহাসত বিভিন্ন তাৎপৰ্য আছে।

5 thoughts on “গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *