3 June, 2024
Length Calculator

মৌলিক সংখ্যা কাক বোলে ? উদাহৰণ দিয়া – Prime Numbers #1

মৌলিক সংখ্যা কাক বোলে ?

মৌলিক সংখ্যা হ’ল 1 তকৈ ডাঙৰ স্বাভাৱিক সংখ্যা য’ত 1 আৰু নিজক বাদ দি কোনো ধনাত্মক ভাজক নাথাকে। সৰল ভাষাত ক’বলৈ গ’লে, মৌলিক সংখ্যা হ’ল 1 তকৈ ডাঙৰ এটা সম্পূৰ্ণ সংখ্যা যাক 1 আৰু নিজেই বাদ দি আন কোনো সংখ্যাৰে সমভাৱে ভাগ কৰিব নোৱাৰি।

উদাহৰণ স্বৰূপে, 2, 3, 5, 7, 11, আৰু 13 মৌলিক সংখ্যা, কাৰণ সেইবোৰক 1 আৰু নিজেই সংখ্যাৰ বাহিৰে আন কোনো সংখ্যাৰে সমানভাৱে ভাগ কৰিব নোৱাৰি। মৌলিক সংখ্যাই গণিতত মৌলিক ভূমিকা পালন কৰে আৰু ক্ৰিপ্টোগ্ৰাফী(Cryptography) আৰু সংখ্যা তত্ত্বকে(Number Theory) ধৰি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ প্ৰয়োগ আছে।

ক্ষুদ্রতম মৌলিক সংখ্যা কি ?

আটাইতকৈ সৰু মৌলিক সংখ্যা হ’ল 1 .

১-১০০ লৈকে মৌলিক কি কি ?

১-১০০ লৈকে ২৫টা মৌলিক সংখ্যা হ’লঃ ২, ৩, ৫, ৭, ১১, ১৩, ১৭, ১৯, ২৩, ২৯, ৩১, ৩৭, ৪১, ৪৩, ৪৭, ৫৩, ৫৯, ৬১, ৬৭, ৭১, ৭৩, ৭৯, ৮৩, ৮৯, ৯৭।

মৌলিক সংখ্যাসমূহ সন্ধানৰ প্ৰক্ৰিয়া কি ?

মৌলিক সংখ্যাসমূহ বিচাৰি উলিওৱাৰ লগত 1তকৈ ডাঙৰ কোনটো স্বাভাৱিক সংখ্যাৰ 1 আৰু নিজৰ বাহিৰে কোনো ভাজক নাই সেইটো নিৰ্ণয় কৰা । মৌলিক সংখ্যা বিচাৰি উলিওৱাৰ এটা সহজ প্ৰক্ৰিয়া হ’লঃ

  1. 2 হ’ল প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ মৌলিক সংখ্যা। অন্য সকলো যুগ্ম সংখ্যা 2 দ্বাৰা বিভাজ্য, গতিকে সেইবোৰ মৌলিক নহ’ব।
  2. যিহেতু যুগ্ম সংখ্যা (2 টা বাদ দি) মৌলিক নহয়, গতিকে বিজোড় সংখ্যাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ক। 3ৰ পৰা আৰম্ভ কৰক আৰু প্ৰণালীবদ্ধভাৱে প্ৰতিটো বিজোড় সংখ্যা পৰীক্ষা কৰক।
  3. প্ৰতিটো বিজোড় সংখ্যাৰ বাবে, ইয়াৰ বৰ্গমূলতকৈ কম সংখ্যাৰে বিভাজ্যতা পৰীক্ষা কৰক। যদি 1 আৰু স্বয়ং সংখ্যাৰ বাহিৰে কোনো ভাজক নাথাকে, তেন্তে সেয়া মৌলিক। উদাহৰণস্বৰূপে, 13 মৌলিক হয় নে নহয় পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আপুনি ইয়াক 13ৰ বৰ্গমূলতকৈ কম সংখ্যাৰে ভাগ কৰিব (যিটো প্ৰায় 3.6)। যদি 1 ৰ পৰা 3.6 ৰ মাজত কোনো ভাজক নাথাকে, তেন্তে 13 মৌলিক।
  4. এটা নিৰ্দিষ্ট পৰিসীমাৰ ভিতৰত মৌলিক সংখ্যাৰ তালিকা বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে Eratosthenes ৰ Sieve এটা দক্ষ পদ্ধতি। এটা নিৰ্দিষ্ট সীমালৈকে সংখ্যাৰ তালিকাৰ সৈতে আৰম্ভ কৰক, 2ৰ গুণিতক অতিক্ৰম কৰক, তাৰ পিছত পৰৱৰ্তী আনক্ৰছড সংখ্যা (3) লৈ যাওক আৰু ইয়াৰ গুণিতক অতিক্ৰম কৰক, আৰু এনেদৰেই। বাকী আনক্ৰ’ছড সংখ্যাবোৰ মৌলিক সংখ্যা।
  5. মৌলিক সংখ্যাসমূহ বিচাৰি উলিওৱাৰ আন এটা উপায় হ’ল মৌলিক উত্পাদকীকৰণ। প্ৰত্যেক যৌগিক সংখ্যাক মৌলিক সংখ্যাৰ গুণফল হিচাপে প্ৰকাশ কৰিব পাৰি। যদি আপুনি এটা সংখ্যাৰ মৌলিক গুণনফল বিচাৰে আৰু তাত কেৱল এটা মৌলিক গুণনফল থাকে, তেন্তে ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল সংখ্যাটো মৌলিক।

মনত ৰাখিব, বৃহত্ মৌলিক সংখ্যাসমূহ দক্ষতাৰে বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এলগৰিদম থকাৰ বিপৰীতে মৌলিক নীতিসমূহ একে থাকে: সংখ্যাৰ বৰ্গমূল পৰ্যন্ত বিভাজ্যতা পৰীক্ষা কৰক আৰু জ্ঞাত মৌলিক সংখ্যাৰ গুণিতক আঁতৰাওক।

মৌলিক সংখ্যা কাক বোলে

Related Post:

অসমীয়া ৰচনা মোৰ প্ৰিয় গ্ৰন্থ “মিৰি জীয়ৰী” – For Class 9-10

অপৰাধ বিনাশন | অসমীয়া প্ৰাৰ্থনা Download Pdf

বৰগীত কাক বোলে ? : অসমীয়া প্ৰশ্ন-উত্তৰ

Haate Haat Dhori Lyrics-হাতে হাত ধৰি

3 thoughts on “মৌলিক সংখ্যা কাক বোলে ? উদাহৰণ দিয়া – Prime Numbers #1

  1. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple,
    yet effective. A lot of times it’s tough to get
    that “perfect balance” between usability and visual appearance.

    I must say you have done a superb job with this.
    Additionally, the blog loads super quick for me on Chrome.
    Superb Blog!

  2. Heya i’m for the primary time here. I found this board and I finding It truly useful & it helped me
    out much. I hope to give one thing back and aid
    others like you aided me.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *