26 February, 2024

সপ্তমী বিভক্তি : অসমীয়া ব্যাকৰণৰ প্ৰশ্নোত্তৰ

সপ্তমী বিভক্তি সপ্তমী বিভক্তি হ’ল – ত সপ্তমী বিভক্তি অধিকৰণ কাৰকত সিদ্ধ হয়। যেনে- পুখুৰীত মাছ থাকে। সপ্তমী বিভক্তিৰ উদাহৰণ: FAQs

শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? ই কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি ?

Q: শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? Ans: মনৰ ভাব প্ৰকাশ কৰিবলৈ বাক্য ব্যৱহাৰ কৰোঁতে সেই বাক্যৰ ক্ৰিয়াৰ লগত আন আন শব্দৰ পাৰস্পৰিক সংগতি বা সম্বন্ধ

বাগধ্বনি কাক বোলে ?

Q: বাগধ্বনি কাক বোলে ? Ans: বাগধ্বনি বুলিলে মানুহে কথা বতৰা পাতোঁতে মুখেৰে বায়ুৰ সোঁতৰ সহায়ত যি মাত উলিয়ায় সেই মাতৰ ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ ভাগ বা

স্বৰধ্বনি কাক বোলে ?

Q: স্বৰধ্বনি কাক বোলে ? Ans: যি ধ্বনি উচ্চাৰণ কৰোঁতে নিশ্বাস বায়ুৱে মুখ গহ্বৰৰ কোনো ঠাইত বাধা নাপায় তাক স্বৰধ্বনি বোলে। অথবা যিবিলাক ধ্বনি উচ্চাৰণ

পদ কাক বোলে ? ই কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি?

Q: পদ কাক বোলে ? Ans: কিছুমান অৰ্থপূৰ্ণ শব্দ যেতিয়া ব্যাকৰণিক বিধি মতে লগলাগি কোনো অৰ্থ প্ৰকাশ কৰে তেতিয়া তাক বাক্য বুলি কোৱা হয়। কোনো

উপসৰ্গ কাক বোলে ?

Q: উপসৰ্গ কাক বোলে ? Ans: যি বোৰ অব্যয়ে ধাতুৰ আগত বহি বিভিন্ন অৰ্থ প্ৰকাশ কৰে সেইবিলাক শব্দকে উপসৰ্গ বোলে, উপসৰ্গ হৈছে এক প্ৰকাৰ অব্যয়

সৰল বাক্য কাক বোলে?

সৰল বাক্য কাক বোলে? এটা সৰল বাক্য হ’ল দৈনন্দিন সংঘটিত কাৰ্য্য, তথ্য, আৰু বহুতো বিষয়ৰ ওপৰত কৰা এটা সহজ বক্তব্য। সৰল বাক্যৰ সংজ্ঞা হ’ল যি

পৃথিৱীৰ সমাৰ্থক শব্দ কি?

পৃথিৱীৰ সমাৰ্থক শব্দ কি? পৃথিৱীৰ সমাৰ্থক শব্দ হৈছে ধৰা, ধৰণী, বসুমতী, মহী, মেদিনী, ক্ষিতি, অৱনী,ধৰিত্ৰী, ভূ, বসুন্ধৰা ইত্যাদি। পৃথিৱীৰ সমাৰ্থক শব্দ সমাৰ্থক শব্দ কি? সমধৰ্মীয়

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 400 words

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 400 words লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 400 words দেৱকান্ত দেৱে ‘লাচিত ফুকন’ কবিতাত লিখিছিল.. “লাচিত ফুকন! লাচিত ফুকন! মোৰ

বাক্য কাক বোলে? অসমীয়া ব্যাকৰণ

প্ৰশ্ন: বাক্য কাক বোলে? উত্তৰ: দুই বা ততোধিক শব্দ লগ লাগি সম্পূর্ণ অর্থ প্রকাশ বা মনৰ ভাব প্ৰকাশ কৰাকে বাক্য বোলে। যেনেঃ “আমি কিতাপ পঢ়োঁ”,

হাত দীঘল বাক্য ৰচনা কৰা 100% Correct

হাত দীঘল ৰ অর্থ কি? হাত দীঘল বাক্য ৰচনা হৈছে অসমীয়া ভাষাত প্ৰায়ে ব্যৱহৃত এটা জতুৱা ঠাঁচ, যিটোৰ অৰ্থ হৈছে শক্তিশালী, প্ৰতাপী, প্ৰভাৱশালী অথবা ক্ষমতাশালী। জতুৱা ঠাঁচ মানে কি?

আকাশত চাং পতা বাক্য ৰচনা কৰা 100% correct

আকাশত চাং পতা বাক্য ৰচনা হৈছে অসমীয়া জতুৱা ঠাঁচ, যিটোৰ অসমীয়া অৰ্থ হৈছে ক্ৰি, খুঁটা নোহোৱকৈ চাং পতা, অথবা মূল সঁজুলি নোহোৱাকৈ কোনো বিষয়ৰ আলোচনা কৰা।

অসমৰ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ ৰচনা : অসমীয়া ৰচনা

অসমৰ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ ৰচনা Part 1 পাতনি প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ হৈছে পৃথিৱীৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়াৰ ফলত হোৱা বিপৰ্যয়জনক পৰিঘটনা। এই পৰিঘটনাবোৰে সম্প্ৰদায়, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু অৰ্থনীতিৰ ওপৰত

বিভক্তি কাক বোলে ?

বাক্য গঠনত ব্যৱহাৰ হোৱা শব্দৰ পাছত যুক্ত হোৱা চিনবোৰকে বিভক্তি বোলে।[বিভক্তি কাক বোলে ?] বিভক্তি কাক বোলে ? প্রকৃতি অর্থাৎ প্রাতিপাদিক আৰু ধাতুৰ পিছত যিবােৰ চিন যােগ