26 February, 2024
ব্লিচিং পাউদাৰৰ দুটা ব্যৱহাৰ লিখা

ব্লিচিং পাউদাৰৰ দুটা ব্যৱহাৰ লিখা

ব্লিচিং পাউদাৰ, যাক কেলচিয়াম অক্সিক্লৰাইড বা কেলচিয়াম ক্ল’ৰ’হাইপ’ক্লৰাইট বুলিও কোৱা হয়, Ca(ClO)2 সূত্ৰৰ ৰাসায়নিক যৌগ। ইয়াক ৰাসায়নিক বীজাণুনাশক, ব্লিচিং এজেণ্ট, চেনিটাইজাৰ হিচাপে বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ব্লিচিং পাউদাৰৰ বিষয়ে কিছুমান মূল কথা ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

ব্লিচিং পাউদাৰৰ দুটা ব্যৱহাৰ লিখা

ব্লিচিং এজেণ্ট:

ব্লিচিং পাউদাৰ মূলতঃ ইয়াৰ ব্লিচিং গুণৰ বাবে জনাজাত। ইয়াক সাধাৰণতে বস্ত্ৰ, কাগজৰ পাল্প, চুলি ব্লিচ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বস্ত্ৰ উদ্যোগত ইয়াক কাপোৰ বগা আৰু বীজাণুমুক্ত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

বীজাণুনাশক:

ইয়াৰ শক্তিশালী অক্সিডাইজিং আৰু বীজাণুনাশক গুণৰ বাবে ব্লিচিং পাউদাৰ পানী বিশুদ্ধকৰণ, চুইমিং পুল, আৰু নলা পৰিশোধনৰ বাবে বীজাণুনাশক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই পানীত থকা বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ, শেলাইবোৰক হত্যা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

ৰাসায়নিক গঠন:

ব্লিচিং পাউদাৰৰ ৰাসায়নিক গঠনত কেলচিয়াম, ক্ল’ৰিন, অক্সিজেন আদি অন্তৰ্ভুক্ত। পানীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে ই ক্ল’ৰিন গেছ নিৰ্গত কৰে, যিয়ে ইয়াৰ বীজাণুনাশক গুণত অৰিহণা যোগায়।

পানী বিশুদ্ধকৰণঃ

কিছুমান অঞ্চলত খোৱাপানী বিশুদ্ধকৰণৰ বাবে সাধাৰণতে ব্লিচিং পাউদাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই ক্ষতিকাৰক অণুজীৱ ধ্বংস কৰাত সহায় কৰে, পানী খোৱাৰ বাবে নিৰাপদ কৰি তোলে।

চম্ভালাৰ সাৱধানতা:

ব্লিচিং পাউদাৰৰ বিভিন্ন প্ৰয়োগ থাকিলেও ইয়াক সাৱধানে চম্ভালিব লাগে। ই চকু আৰু ছালৰ বাবে জাৰণকাৰী আৰু বিৰক্তিকৰ হ’ব পাৰে। ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ সময়ত উপযুক্ত সুৰক্ষা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগে, আৰু ইয়াক ঠাণ্ডা, শুকান ঠাইত ৰাখিব লাগে।

ৰাসায়নিক বিক্ৰিয়াঃ

ব্লিচিং পাউদাৰ পানীৰ সৈতে বিক্ৰিয়া কৰিলে ই পচি ক্ল’ৰিন গেছ আৰু কেলচিয়াম হাইড্ৰ’ক্সাইড নিৰ্গত হয়। বিক্ৰিয়াটোক তলত দিয়া ধৰণেৰে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰি

Ca(ClO)2 + 2H2O → Ca(OH)2 + 2Cl2

বিভিন্ন ঔদ্যোগিক আৰু অনাময় প্ৰক্ৰিয়াত ব্লিচিং পাউদাৰে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে, যিয়ে বিভিন্ন সামগ্ৰীৰ বিশুদ্ধকৰণ আৰু ব্লিচিং কৰাত অৰিহণা যোগায়। কিন্তু সুৰক্ষাৰ নিৰ্দেশনা আৰু নিয়ম অনুসৰি ব্যৱহাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।


ব্লিচিং পাউদাৰৰ ৰাসায়নিক নাম কি?

ব্লিচিং পাউদাৰৰ ৰাসায়নিক নাম কেলসিয়াম ক্লোৰো হাইপোক্লোৰাইট।

স্থিতিশীল ব্লিচিং পাউডার কি?

 স্থিতিশীল ব্লিচিং পাউডার (ক্যালসিয়াম হাইপোক্লোরাইট) একটি ব্যাপকভাবে । ব্যবহৃত রাসায়নিক । এটি জলের সংস্পর্শে পচে যায়, প্রয়োগের সময়ে ক্লোরিন নির্গত করে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *