21 February, 2024
ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে?

যিকোনো ৰাজহুৱা  মিটিং বা সভাত ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? আমি ইয়াৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম ।

যিকোনো ৰাজহুৱা স্থান বা সভাত গৈ দুই-এষাৰ ক’ব লগা হ’লে বিপাঙ্গত আমি পৰি যাওঁ। তথা সেই সময়ত আৰম্ভণি কেনেকৈ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে বহুতো অসুবিধাৰ সন্মুখিন হওঁ, আজিৰ এই লেখাটোত আমি যিসকল ব্যক্তিয়ে একেবাৰে ভাষণ দিব নাজানে বা ভাষণ আৰম্ভণি কেনেকৈ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে নাজানে ; সেইসকল ব্যক্তিৰ কাৰণে এই আৰ্টিকেলটো লিখা হ’ল।

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

ভাষণ কেনেকৈ দিব বা আৰম্ভণি কেনেকৈ কৰিব, যিসকলে একবাৰে প্ৰাথমিক পৰ্যায়কে নাজানে, তেখেত সকলৰ বাবে বা যিসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আছে তথা  নতুন প্ৰজন্ম যিসকলে একেবাৰে ভাষণ দি পোৱা নাই। তোমালোকক যদি শিক্ষক-শিক্ষকয়িত্ৰীয়ে ভাষণ দিবলৈ দিলে বা  আপোনালোকে ক’ৰবাত মিটিংত ভাষণ দিবলৈ ক’লে, বা প্ৰথমবাৰ ভাষণ দিবলৈ ইচ্ছা হ’লে কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব!

বিভিন্ন ধৰণৰ ৰাজহুৱা সভা সম্বৰ্ধনা অনুষ্ঠানৰ ভাষণ, শিক্ষকৰ বিদায় সভাত ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ ভাষণ, দশম শ্ৰেণীৰ বিদায় সভাৰ ভাষণ, শিক্ষকৰ বিদায় সভাৰ ভাষণ প্ৰত্যেকৰে ভাষণ অলপ বেলেগ বেলেগ ধৰণৰ হয়।

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

১. আগতীয়াকৈ প্ৰস্তুতি


যিকোনো ভাষণ দিয়াৰ আগতে কিছু প্ৰস্তুতি কৰিব লাগিব। ভাষণটো কি বিষয়ত হ’ব তাৰ এটা স্পষ্ট ধাৰণা ৰাখক। প্ৰয়োজন হ’লে ভাষণটো লিখি থ’ব লাগে। তাৰ পিছত তাৰ ওপৰত অভ্যাস কৰক।

দুই এটা অভ্যাস কৰিলে অভিব্যক্তি সুন্দৰ হ’ব আৰু কথন সাৱলীল হ’ব। প্ৰস্তুতি অবিহনে আৰম্ভ কৰিলে বহু সময়ত উপস্থাপনটো বিপথে পৰিচালিত হ’ব পাৰে। লগতে প্ৰথমে বাক্যবোৰৰ অভ্যাস কৰিলে মুখৰ জঠৰতা আঁতৰি যাব। কথা কওঁতে কোনো অস্বস্তি নাথাকিব।

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম 10 টা কি কি জানেনে?

২. প্রতিলিপি প্রস্তুত


সম্বোধন কৰিবলগীয়া বিষয়সমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰে; ইয়াৰ এটা কপি বনাব লাগে। ভাষণ দিওঁতে নিজৰ মাজতে ৰাখিব পাৰি। বহুবাৰ বিষয়বস্তু পাহৰি যোৱাৰ কোনো বিপদ নাথাকিব। এই প্ৰতিলিপিখনে আমাক সোঁৱৰাই দিব যদিহে আমি ভাষণৰ সময়ত কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা হেৰুৱালোঁ।

ভাষণৰ ৪টা পৰ্যায়:
  • সম্ভাষণ: উপস্থিত অতিথি আৰু দৰ্শকক সঠিকভাৱে সম্বোধন কৰি ভাষণ আৰম্ভ কৰক। সাধাৰণতে সম্বোধন হ’ব পাৰে মাননীয় সভাপতি, মাননীয় মুখ্য অতিথি বা মাননীয় ৰাষ্ট্ৰপতি, মাননীয় শিক্ষক ইত্যাদি।
  • পৰিচয়: ভাষণৰ মূল বিষয়বস্তুৰ বিষয়ে দৰ্শকক চমু ধাৰণা দিয়া। বেছি ডাঙৰ হ’ব নালাগে। বহু ক্ষেত্ৰত এই শিতানত আয়োজকসকলক ধন্যবাদ জনোৱাও অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে।
  • মূল বক্তব্য: ভাষণৰ মূল কথাবোৰ ইয়াত কোৱা হ’ব। বক্তব্যসমূহ পইণ্ট আকাৰত হ’ব লাগে। কাৰণ অত্যধিক কথাই দৰ্শকক বিৰক্ত কৰে। সৰু সৰু কিন্তু গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা কৈ দৰ্শকৰ মনোযোগ সহজে আকৰ্ষণ কৰা সম্ভৱ। যদি মুদ্ৰা থাকে তেন্তে যিমান পাৰি এৰাই চলিব লাগে।
  • সমাপ্তি: ভাষণৰ সামৰণি। এই শেষত আশাবাদ, পৰামৰ্শ বা অনুৰোধৰ শব্দ থাকিব পাৰে।

৩. কি অনুষ্ঠানত ভাষণ আগবঢ়োৱা হৈছে সেইটো লক্ষ্য কৰক

ভাষণ দিওঁতে যি উপলক্ষে ভাষণ দিয়া হৈছে তাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়া উচিত। প্ৰতিটো অনুষ্ঠানৰ বাবে ভাষণ বা ভাষণ অনন্য হ’ব। বিদায়ী ভাষণ, স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ আৰু ৰাজনৈতিক ভাষণ প্ৰত্যেকেই বেলেগ বেলেগ হ’ব। প্ৰতিটো অভিব্যক্তি বেলেগ বেলেগ হ’ব। উপস্থাপনৰ শৈলী বেলেগ বেলেগ হ’ব।

কবিতা আবৃত্তি কৰাৰ 10টা নিয়ম

৪. দৰ্শকৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক

যিকোনো ভাষণ দিওঁতে দৰ্শকৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব লাগে। ভাষণ দিওঁতে দৰ্শক মূল। ভাষণ এটা অৰ্থপূৰ্ণ হয় তেতিয়াহে যেতিয়া তাৰ দৰ্শকে ভাষণটোৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণ মনোযোগ দিয়ে।

গতিকে ভাষণ দিওঁতে দৰ্শকৰ বয়স, দৰ্শকৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে। সাৱধান হ’ব লাগে যাতে দৰ্শকে ভাষণটো মনোযোগেৰে আৰু আনন্দৰে শুনে। ভাষণ দিয়াৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে দৰ্শকক মনোৰঞ্জন দিয়া বা কিছু উপযোগী তথ্য দিয়া। গতিকে এই দিশবোৰৰ যত্ন লোৱা উচিত। অন্যথা ভাষণ চম্ভালিব নোৱাৰি।

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

৫. বাক্যৰ সাৱলীলতা বজাই ৰখা

কথা কওঁতে স্পষ্ট আৰু সাৱলীলভাৱে কথা কোৱাৰ অভ্যাস কৰিব লাগে। ভাষণ দিওঁতে এই কথাটো ভালকৈ উপস্থাপন কৰিব লাগে। ভাষণ দিয়াৰ সময়তআত্মবিশ্বাসেৰে কথন শৈলী, উচ্চাৰণ, বাক্য উপস্থাপন সাৱলীল হয় তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে।

যদি বক্তাই কথা ক’বলৈ অস্বস্তি অনুভৱ কৰে, তেন্তে দৰ্শকে শুনিবলৈ আগ্ৰহ হেৰুৱাই পেলায়। গতিকে বাক্য আকৰ্ষণীয় হ’ব লাগে। কথা কোৱাৰ শৈলী চালে আমি প্ৰায়ে বুজিব পাৰো যে কোনবোৰ শব্দ কোন ধৰণৰ হ’ব। ক্ৰিয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়া কি? বহু কথা আমি অলপ জোৰেৰে কওঁ আৰু বহু কথা লাহে লাহে কওঁ। কিছুমান কথা সোনকালে কোৱা হয় আৰু কিছুমান কথা লাহে লাহে কোৱা হয়। বক্তাৰ মাতৰ সুৰলৈ চাই শ্ৰোতাই বুজিব পাৰে যে এটা শব্দ কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ হ’ব লাগে।

Assamese Application Format For 2023-24

৬. পঢ়ি পঢ়ি কথা নক’ব

ভাষণ দিওঁতে এটা চুটি প্ৰতিলিপি নিজৰ লগত ৰাখিব পাৰি কিন্তু পঢ়িব নোৱাৰি। দৰ্শকলৈ চাই কথা ক’ব লাগিব। শ্ৰোতাৰ চকুলৈ চালে শ্ৰোতা মনোযোগী হ’ব। ভাষণটোও অধিক বাকপটু হৈ পৰিব।

বক্তাই যদি চাই কথা কৈছে তেন্তে দৰ্শকৰ ফালে চাব নোৱাৰে। বক্তাই যদি দৰ্শকৰ দৃষ্টি হেৰুৱাই পেলায়, তেন্তে দৰ্শকে বক্তাজনৰ প্ৰতি সোনকালে দৃষ্টি হেৰুৱাব। গতিকে এইটো পৰিহাৰ কৰা উচিত।

৭. মাজে মাজে বিৰতি লওক

আমি সকলোৱে কেতিয়াবা আলোচনাৰ মাজত বিৰতি লওঁ। তেতিয়া পৰৱৰ্তী বাক্যটো অলপ বেছিকৈ ক’ব পাৰি। ভাষণৰ সময়তো কেইছেকেণ্ডমান মৌনতা অৱলম্বন কৰিব লাগে।

নীৰবতা পালন কৰি শ্ৰোতাৰ মনোযোগ নিৰীক্ষণ কৰক। কোনো দৰ্শক যদি অসাৱধান হয়, তেন্তে এই মৌনতাৰ সময়ত তেওঁলোকে বক্তাজনৰ ফালে চাব। এই মৌনতাইও শ্ৰোতাৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাৰ এক উপায়। আৰু তাৰোপৰি অবিৰত কথা কোৱাৰ মাজত এই কেইছেকেণ্ডমানৰ বিৰতিত বক্তাই অলপ জিৰণি লয় আৰু বক্তাই পৰৱৰ্তী শব্দবোৰ অধিক সুন্দৰকৈ উপস্থাপন কৰিব পাৰে।

৮. ভাষণ দিওঁতে কিছুমান কথা পৰিহাৰ কৰিব লাগে

ভাষণ দিওঁতে কিছুমান কথা পৰিহাৰ কৰিব লাগে, সেইবিলাক হৈছে:
  1. ভাষণ দি থাকোঁতে দৰ্শকৰ লগত অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে বেছিকৈ কথা নাপাতিব।
  2. অযথা সময় অপচয় কৰিব নালাগে। দৰ্শকে ধৈৰ্য্য হেৰুৱাব পাৰে।
  3. কোনো বিষয়ৰ ওপৰত কোনো নেতিবাচক শব্দ ক’ব নালাগে।
  4. বাক্যটোত সদায় ইতিবাচকতা থাকিব লাগে। কোনো কথাত মিছা নক’ব।
  5. কোনো বিষয়ত কাকো তুচ্ছ-তাচ্ছিল্য বা অপমান কৰা উচিত নহয়।

অতি সুন্দৰ মানসিকতাৰে ইতিবাচক মনেৰে ভাষণ দিব লাগে। তেতিয়াহে ভাষণটো সুন্দৰ হৈ পৰিব।

ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

৯. আত্মবিশ্বাস গঢ়ি তোলক

যিকোনো কাম কৰিবলৈ আমাক আত্মবিশ্বাসৰ প্ৰয়োজন। কামৰ ওপৰত যদি আস্থা নাথাকে তেন্তে কাম কেতিয়াও ভাল নহয়। ৰাজহুৱা ভাষণৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশটো হৈছে আত্মবিশ্বাস।

অৱশেষত, এইটো আছিল “আজিৰ ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে”? “ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম”ৰ ওপৰত আলোচনা। ক’ব পাৰি যে ভাল ভাষণ দিবলৈ হ’লে বিষয়টোৰ বিষয়ে ভাল জ্ঞান থাকিব লাগিব। অধিক অনুশীলন কৰিব লাগিব। উপৰোক্ত কথাবোৰৰ বিষয়ে এটা ধাৰণা লৈ নিজকে প্ৰস্তুত কৰিলে ভাল ভাষণ এটা উপস্থাপন কৰাটো অতি সহজ হ’ব।

Follow Us On Facebook

[ays_quiz id=’2′]

2 thoughts on “ভাষণ কেনেকৈ দিব লাগে? ভাষণ দিয়াৰ নিয়ম

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *