22 July, 2024
ৰাজনীতি বিজ্ঞান বুলিলে কি বুজা

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম 10 টা কি কি জানেনে?

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম

আপোনাৰ কিবা ধাৰণা, মতামত আৰু পৰামৰ্শ আছে নেকি যিটো আপুনি শ্বেয়াৰ কৰিব বিচাৰে, যাতে ই সমগ্ৰ বিশ্বৰ পাঠকৰ মাজলৈ আহিব পাৰে? পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত নিজৰ চিন্তা-চেতনা প্ৰকাশ কৰাৰ এটা উত্তম উপায় হ’ল প্ৰবন্ধ লিখি উলিওৱা। বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰবন্ধ লিখিবলৈ আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা কৌশল আছে। প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়মৰ ওপৰত আমাৰ এই প্ৰবন্ধটোৱে আপোনাৰ প্ৰবন্ধ লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে আপুনি আয়ত্ত কৰিব লগীয়া সকলো পৰামৰ্শ আৰু কৌশল প্ৰদান কৰিব।

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম
প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম

প্ৰবন্ধ লিখাৰ কলা:

প্ৰবন্ধ (ইংৰাজীঃ Article) হ’ল এনে এটা কলা, য’ত কোনো নিৰ্দিষ্ট বিষয়ৰ ওপৰত আধাৰিত ধাৰণা, চিন্তা, তথ্য, পৰামৰ্শ আৰু/অথবা পৰামৰ্শসমূহ ব্যাখ্যা কৰা হয়। প্ৰবন্ধ বিভিন্ন ধৰণৰ আছে, উদাহৰণ স্বৰূপে:-

  • ব্যাখ্যামূলক প্ৰবন্ধ আটাইতকৈ সাধাৰণ ধৰণৰ প্ৰবন্ধ যিয়ে লেখকক তেওঁলোকৰ মতামতৰ প্ৰভাৱ অবিহনে কোনো নিৰ্দিষ্ট বিষয়ৰ ওপৰত তথ্য দাঙি ধৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।
  • যুক্তিপূৰ্ণ প্ৰবন্ধযি প্ৰবন্ধত লেখকে কোনো সমস্যা বা বিষয় উত্থাপন কৰে, প্ৰস্তাৱিত সমস্যাৰ সমাধানৰ সূত্ৰ দাঙি ধৰে আৰু তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ/সমাধান কিয় ভাল সেইটো যুক্তিসহকাৰে দাঙি ধৰাৰ বাবে যুক্তি প্ৰদান কৰে।
  • আখ্যানমূলক প্ৰবন্ধযিটো প্ৰবন্ধত লেখকে বেছিভাগেই কাহিনীৰ ৰূপত বৰ্ণনা কৰিব লগা হয়।
  • বৰ্ণনামূলক প্ৰবন্ধযিবোৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে সেইবোৰ পাঠকক চাক্ষুস কৰিব পৰাকৈ এক সুস্পষ্ট বৰ্ণনা দিয়াৰ উদ্দেশ্যৰে লিখা প্ৰবন্ধ। সঠিক বিশেষণ/বিশেষণ বাক্যাংশ ব্যৱহাৰ কৰিলেহে বৰ্ণনামূলক প্ৰবন্ধ লিখাত সহায় হ’ব।
  • প্ৰেৰণাদায়ক প্ৰবন্ধপাঠকসকলক এটা ধাৰণা বা দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰেৰিত বা সৈমান কৰাৰ লক্ষ্যৰে লিখা প্ৰবন্ধ।

এটা প্ৰবন্ধ লিখিবলৈ লেখকৰ যথেষ্ট পৰিশ্ৰম লাগে। লিখক/সৃষ্টিকৰ্তা, ব্লগাৰ, ফ্ৰিলেন্স লেখক আৰু কপিৰাইটাৰ হৈছে এনে লোক যি প্ৰবন্ধ লিখাৰ কলা আয়ত্ত কৰিছে, যাৰ অবিহনে তেওঁলোকে কোনো ধৰণৰ লেখক হিচাপে নিজৰ ছাপ ৰাখিব নোৱাৰে।

কেনেকৈ এটা ভাল প্ৰবন্ধ লিখিব? – পৰামৰ্শ আৰু কৌশল

প্ৰথমতে, এটা অৰ্থপূৰ্ণ প্ৰবন্ধ এটা লিখিবলৈ, আপুনি কেইটামান কথা মনত ৰাখিব লাগিব।

  • আপুনি আপোনাৰ প্ৰবন্ধ লিখিবলৈ লওতে যত্ন ল’ব লগা প্ৰথম আৰু মুখ্য কথাটো হ’ল আপুনি লিখিব লগা বিষয়টোৰ বিষয়ে ভালদৰে অৱগত নে নাই পৰীক্ষা কৰা।
  • আপুনি এটা প্ৰবন্ধ লিখাৰ আগতে জানিবলগীয়া দ্বিতীয় কথাটো হ’ল আপুনি প্ৰবন্ধটো কিয় লিখিবলৈ লৈছে।
  • পৰৱৰ্তী কথাটো হ’ল আপুনি যি ধৰণৰ শ্ৰোতাৰ বাবে প্ৰবন্ধটো লিখিছে, কাৰণ আপুনি আপোনাৰ শ্ৰোতাক চিনি নোপোৱালৈকে তেওঁলোকক পঢ়িবলৈ আগ্ৰহী কৰি তোলা ধৰণে লিখিব নোৱাৰিব।
  • আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা ভাষাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ,কাৰণ সঠিক বানান, শুদ্ধ ব্যাকৰণ, বিসংগতি আৰু সম্যক বাক্য গাঁথনি অবিহনে প্ৰবন্ধটোৱে নিজকে বিক্ৰী কৰিব নোৱাৰিব।
  • জনপ্ৰিয় কি-ৱৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰক যাতে আপুনি ভাল সংখ্যক পঢ়ুৱৈ শ্ৰোতা লাভ কৰে।
  • অনুচ্ছেদৰ ভিতৰত আৰু তাৰ মাজত সমন্বয় বজাই ৰাখক।
  • প্ৰবন্ধৰ প্ৰকাৰ নিৰ্বিশেষে আপুনি প্ৰদান কৰা তথ্য ভালকৈ পৰীক্ষা কৰক।
  • শিৰোনামা আৰু বিৱৰণ যিমান পাৰি সৰু আৰু আকৰ্ষণীয় কৰি ৰাখক। উদাহৰণস্বৰূপে: প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম ১০ টা কি কি জানেনে?
  • প্ৰকাশৰ পূৰ্বে সম্পাদনা আৰু প্ৰুফ ৰিড কৰক।

Source:Byju

প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম

Explore Our Beautiful Eassys And Article :

3 thoughts on “প্ৰবন্ধ লিখাৰ নিয়ম 10 টা কি কি জানেনে?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *