22 July, 2024
IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনাৰ প্ৰায় 2 মাহ পিছত 3 জনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে

IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনাৰ প্ৰায় 2 মাহ পিছত 3 জনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে

IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনাৰ প্ৰায় 2 মাহ পিছত 3 জনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে, মটৰচাইকেলত আইআইটি-বিএইচইউ চৌহদত উপস্থিত হোৱা তিনিজন অচিনাক্ত পুৰুষে এগৰাকী মহিলা ছাত্ৰীক যৌন নিৰ্যাতন কৰাৰ পিছত আৰু তাইক বিবস্ত্ৰ কৰাৰ পিছত এটা ভিডিঅ’ ৰেকৰ্ড কৰাৰ পিছত শ শ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে প্ৰতিবাদ কৰিছিল।

IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনা

IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনা:

আইআইটি-বিএইচইউ চৌহদৰ ভিতৰত এগৰাকী ছাত্ৰীক বিবস্ত্ৰ আৰু যৌন নিৰ্যাতন কৰাৰ প্ৰায় দুমাহ পিছত, ঘটনাটোৰ সন্দৰ্ভত আৰক্ষীয়ে তিনিজন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। বিষয়াসকলে অভিযুক্তজনক কুনাল পাণ্ডে, আনন্দ চৌহান আৰু সাক্ষম পেটেল বুলি চিনাক্ত কৰিছিল – বাৰাণসীৰ সকলো বাসিন্দা আৰু তেওঁলোকৰ বয়স বিশ বছৰ।

দেওবাৰে পুৱা মিডিয়াৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি এজন জ্যেষ্ঠ আৰক্ষী বিষয়াই কয়, “তিনিজন অভিযুক্তক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। আমি দিনটোত অধিক বিৱৰণ প্ৰকাশ কৰিম।”

ঘটনাটো ১ নৱেম্বৰৰ নিশা আইআইটি-বিএইচইউ চৌহদৰ ভিতৰত সংঘটিত হৈছিল, যেতিয়া ভুক্তভোগীয়ে অভিযোগ কৰিছিল যে মটৰচাইকেলত অহা তিনিজন অচিনাক্ত ব্যক্তিয়ে তাইক বলপূৰ্বক চুমা খাইছিল আৰু তাইৰ কাপোৰ খুলি দিয়াৰ পিছত তাইৰ এটা ভিডিঅ’ ৰেকৰ্ড কৰিছিল। পিছদিনা, শ শ শিক্ষাৰ্থীয়ে প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালকৰ কাৰ্যালয়ত প্ৰতিবাদত সমবেত হৈ চৌহদত উন্নত নিৰাপত্তাৰ দাবী কৰে।

ছাত্ৰীগৰাকীয়ে ২ নৱেম্বৰত আৰক্ষীৰ অভিযোগত এইদৰে কৈছিল: “মই আইআইটি-বিএইচইউৰ এটা হোষ্টেলৰ বাসিন্দা। ২ নৱেম্বৰত, ৰাতিপুৱা প্ৰায় ১.৩০ বজাত, মই খোজ কাঢ়িবলৈ মোৰ হোষ্টেলৰ পৰা ওলাই গৈছিলো। মই এজন পুৰুষ বন্ধুক লগ পাইছিলো… আমি একেলগে খোজ কাঢ়ি আছিলো যেতিয়া… তিনিজন মানুহৰ সৈতে এখন মটৰচাইকেল পিছফালৰ পৰা আমাৰ ওচৰলৈ আহিছিল। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মটৰচাইকেলখন তাত পাৰ্ক কৰিছিল আৰু মোৰ বন্ধু আৰু মোক পৃথক কৰিছিল।”

“তেওঁলোকে মোৰ মুখ খন জোৰেৰে বন্ধ কৰিছিল আৰু মোক এটা কোণলৈ লৈ গৈছিল, মোক বলপূৰ্বক চুমা খাইছিল, মোৰ কাপোৰ খুলিছিল আৰু ফটো আৰু ভিডিঅ’ ৰেকৰ্ড কৰিছিল। যেতিয়া মই সহায়ৰ বাবে চিঞৰিছিলো, তেওঁলোকে মোক হত্যা কৰাৰ ভাবুকি দিছিল। তেওঁলোকে মোক 10-15 মিনিটৰ পিছত যাবলৈ দিছিল। যেতিয়া মই মোৰ হোষ্টেলৰ ফালে দৌৰিছিলো, মই মটৰচাইকেলখনৰ শব্দ শুনিছিলো। তাৰ পিছত, মই এজন অধ্যাপকৰ বাসগৃহত লুকাই আছিলোঁ, যিয়ে মোক নিৰাপত্তা বিষয়াসকলৰ ওচৰলৈ লৈ গৈছিল,” তাই কৈছিল।

গোচৰটোৰ প্ৰাৰম্ভিক প্ৰথম তথ্য প্ৰতিবেদন (FIR) ভাৰতীয় দণ্ডবিধি (আইপিচি) ধাৰা 354-বি (মহিলাক অপৰাধমূলক বল প্ৰয়োগ কৰা) আৰু ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ (আইপিচি) 506 (অপৰাধমূলক ভাবুকি) আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ অধীনত অচিনাক্ত পুৰুষৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা হৈছিল।

ঘটনাটোৰ কেইদিনমান পিছত, আৰক্ষীয়ে কৈছিল যে ভুক্তভোগীয়ে নতুন বিবৃতি দিয়াৰ পিছত তেওঁলোকে এজাহাৰখনত দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ অভিযোগ যোগ দিছিল। আইপিচি ধাৰা 341 (অন্যায়ভাৱে সংযম), 342 (অন্যায়ভাৱে বন্দী কৰা), 507 (বেনামী যোগাযোগৰ দ্বাৰা অপৰাধমূলক ভাবুকি), আৰু 509 (এগৰাকী মহিলাৰ শালীনতাক অপমান কৰাৰ উদ্দেশ্যে কৰা শব্দ, ভঙ্গী বা কাৰ্য) যোগ কৰা হৈছিল।

ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছে আগতে জনাইছিল যে ঘটনাটোৰ দুদিন আগতে, আন এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে 30 অক্টোবৰৰ নিশা একে ধৰণৰ অগ্নিপৰীক্ষাৰ সন্মুখীন হৈছিল, আৰু প্ৰক্টৰৰ কাৰ্যালয়ক এই বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছিল। প্ৰতিষ্ঠানটোৰ ডিনে দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছক নিশ্চিত কৰিছিল যে ৩০ অক্টোবৰৰ ঘটনাসন্দৰ্ভত এটা অভিযোগ প্ৰক্টৰৰ কাৰ্যালয়ে লাভ কৰিছিল আৰু ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।

আইআইটি-বিএইচইউ ছাত্ৰ সংসদৰ কেইবাজনো সদস্যই কৈছিল যে “পূৰ্বৰ ঘটনাটোত ব্যৱস্থা লোৱাত পলম হৈছিল”। দুয়োটা ঘটনাই চৌহদৰ তুলনামূলকভাৱে বিচ্ছিন্ন স্থানত সংঘটিত হৈছিল।

Source: Indian Express

Also Read: Nepal Plane Crash Today See The Images

One thought on “IIT-BHUত যৌন নিৰ্যাতনৰ ঘটনাৰ প্ৰায় 2 মাহ পিছত 3 জনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *