26 February, 2024

Education শব্দটোৰ উৎপত্তি ব্যাখ্যা কৰা

Q: Education শব্দটোৰ উৎপত্তি ব্যাখ্যা কৰা: Ans: শিক্ষাৰ ইংৰাজী প্রতিশব্দ “Education” শব্দটো মূল লেটিন ভাষাৰ “E” আৰু “Duco” বোলা দুটি শব্দৰ পৰা উৎপত্তি হৈছে। ইয়াৰোপৰি

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ কেতিয়া হৈছিল ?

Q: শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ কেতিয়া হৈছিল? Ans: শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ স্বৰ্গদেউ চক্ৰধ্বজ সিংহৰ দিনত ইং ১৬৭১ চনত হৈছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ ১৬৭১ চনত সংঘটিত হৈছিল মোগল সাম্ৰাজ্য (

আহোমৰ শেষ ৰজা কোন আছিল ?

Q: আহোমৰ শেষ ৰজা কোন আছিল? Ans: আহোম ৰাজ্যৰ শেষ ৰজা আছিল পুৰন্দৰ সিংহ, পুৰন্দৰ সিংহক দুবাৰ ৰজা পতা হৈছিল। প্ৰথমবাৰ ১৮১৮ চনত চন্দ্ৰকান্ত সিংহক পদচ্যুত

আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা কোন আছিল ?

Q: আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা কোন আছিল? Ans: আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা আছিল স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰসিংহ, তেওঁৰ বাল্যকালৰ নাম আছিল লাই। পিতৃ গদাধৰ সিংহৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ ১৬৯৬

মোগলৰ শেষ ৰজা কোন আছিল?

Q: মোগলৰ শেষ ৰজা কোন আছিল ? Ans: মোগলৰ শেষ ৰজা আছিল বাহাদুৰ ছাহ দ্বিতীয় , বাহাদুৰ শ্বাহ দ্বিতীয়, (জন্ম ২৪ অক্টোবৰ, ১৭৭৫, দিল্লী, ভাৰত—মৃত্যুৰ

সপ্তমী বিভক্তি : অসমীয়া ব্যাকৰণৰ প্ৰশ্নোত্তৰ

সপ্তমী বিভক্তি সপ্তমী বিভক্তি হ’ল – ত সপ্তমী বিভক্তি অধিকৰণ কাৰকত সিদ্ধ হয়। যেনে- পুখুৰীত মাছ থাকে। সপ্তমী বিভক্তিৰ উদাহৰণ: FAQs

অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহ কি কি

অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য বা লক্ষণ সমূহ হৈছে- অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহ হৈছে- ১) সূত্ৰধাৰৰ প্ৰাধান্য : সংস্কৃত নাটকৰ

শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? ই কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি ?

Q: শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? Ans: মনৰ ভাব প্ৰকাশ কৰিবলৈ বাক্য ব্যৱহাৰ কৰোঁতে সেই বাক্যৰ ক্ৰিয়াৰ লগত আন আন শব্দৰ পাৰস্পৰিক সংগতি বা সম্বন্ধ

ব্লিচিং পাউদাৰৰ দুটা ব্যৱহাৰ লিখা

ব্লিচিং পাউদাৰ, যাক কেলচিয়াম অক্সিক্লৰাইড বা কেলচিয়াম ক্ল’ৰ’হাইপ’ক্লৰাইট বুলিও কোৱা হয়, Ca(ClO)2 সূত্ৰৰ ৰাসায়নিক যৌগ। ইয়াক ৰাসায়নিক বীজাণুনাশক, ব্লিচিং এজেণ্ট, চেনিটাইজাৰ হিচাপে বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা

ইংৰাজী ৰোমান্টিক কবিসকলৰ ৰচনাত প্ৰকৃতিৰ চিত্ৰণ কিদৰে হৈছে ?

Q: ইংৰাজী ৰোমান্টিক কবিসকলৰ ৰচনাত প্ৰকৃতিৰ চিত্ৰণ কিদৰে হৈছে ? Ans: ইংৰাজ ৰোমাণ্টিক কবিসকলৰ ৰচনাত প্ৰকৃতিক কেনেদৰে দেখুৱাইছে সেই বিষয়ে যদি আমি আলোচনা কৰিবলৈ যাওঁ।

বাগধ্বনি কাক বোলে ?

Q: বাগধ্বনি কাক বোলে ? Ans: বাগধ্বনি বুলিলে মানুহে কথা বতৰা পাতোঁতে মুখেৰে বায়ুৰ সোঁতৰ সহায়ত যি মাত উলিয়ায় সেই মাতৰ ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ ভাগ বা

অসমীয়া ৰোমান্টিক কবিতাৰ লক্ষণ

অসমীয়া ৰোমান্টিক কবিতাৰ লক্ষণ হল: (১) প্রকৃতি-প্রীতি।(২) কল্পনা-প্রীতি।(৩) অতীত প্রীতি।(৪) প্ৰেম আৰু সৌন্দর্যপ্রীতি।(৫) আত্মমুক্তিৰ প্ৰচেষ্টা।(৬) ব্যক্তিসত্তাৰ প্ৰাধান্য।(৭) বিস্ময়পূর্ণ দৃষ্টি।৮) উদাৰ মনোভাৱ৷৯) প্ৰিয়াৰ ৰূপ দর্শন।(১০) বাস্তৱ

শিক্ষা বুলিলে কি বুজা ?

Q: শিক্ষা বুলিলে কি বুজা ? Ans: শিক্ষা হৈছে অভিজ্ঞতা আহৰণ কৰা এক প্ৰক্ৰিয়া । শিক্ষাৰ জৰিয়তে ব্যক্তিয়ে পৰিবেশ ৰ লগত নিজকে খাপ খুৱাই লব

চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালাৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা

চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালাৰ বিষয়ে চন্দ্ৰ কুমাৰ আগৰৱালাক যদিও আমি প্ৰথম অসমীয়া ৰোমাণ্টিক কবিতা ‘বনকুঁৱৰী’ৰ ৰচয়িতা বুলি জানো, কিন্তু অসমীয়া জাতিলৈ তেখেতেৰ তাতকৈও মহত্বৰ অৱদান হৈছে

স্বৰধ্বনি কাক বোলে ?

Q: স্বৰধ্বনি কাক বোলে ? Ans: যি ধ্বনি উচ্চাৰণ কৰোঁতে নিশ্বাস বায়ুৱে মুখ গহ্বৰৰ কোনো ঠাইত বাধা নাপায় তাক স্বৰধ্বনি বোলে। অথবা যিবিলাক ধ্বনি উচ্চাৰণ