3 June, 2024

Education শব্দটোৰ উৎপত্তি ব্যাখ্যা কৰা

Q: Education শব্দটোৰ উৎপত্তি ব্যাখ্যা কৰা: Ans: শিক্ষাৰ ইংৰাজী প্রতিশব্দ “Education” শব্দটো মূল লেটিন ভাষাৰ “E” আৰু “Duco” বোলা দুটি শব্দৰ পৰা উৎপত্তি হৈছে। ইয়াৰোপৰি

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ কেতিয়া হৈছিল ?

Q: শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ কেতিয়া হৈছিল? Ans: শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ স্বৰ্গদেউ চক্ৰধ্বজ সিংহৰ দিনত ইং ১৬৭১ চনত হৈছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ ১৬৭১ চনত সংঘটিত হৈছিল মোগল সাম্ৰাজ্য (

আহোমৰ শেষ ৰজা কোন আছিল ?

Q: আহোমৰ শেষ ৰজা কোন আছিল? Ans: আহোম ৰাজ্যৰ শেষ ৰজা আছিল পুৰন্দৰ সিংহ, পুৰন্দৰ সিংহক দুবাৰ ৰজা পতা হৈছিল। প্ৰথমবাৰ ১৮১৮ চনত চন্দ্ৰকান্ত সিংহক পদচ্যুত

আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা কোন আছিল ?

Q: আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা কোন আছিল? Ans: আহোমৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰজা আছিল স্বৰ্গদেউ ৰুদ্ৰসিংহ, তেওঁৰ বাল্যকালৰ নাম আছিল লাই। পিতৃ গদাধৰ সিংহৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ ১৬৯৬

মোগলৰ শেষ ৰজা কোন আছিল?

Q: মোগলৰ শেষ ৰজা কোন আছিল ? Ans: মোগলৰ শেষ ৰজা আছিল বাহাদুৰ ছাহ দ্বিতীয় , বাহাদুৰ শ্বাহ দ্বিতীয়, (জন্ম ২৪ অক্টোবৰ, ১৭৭৫, দিল্লী, ভাৰত—মৃত্যুৰ

সপ্তমী বিভক্তি : অসমীয়া ব্যাকৰণৰ প্ৰশ্নোত্তৰ

সপ্তমী বিভক্তি সপ্তমী বিভক্তি হ’ল – ত সপ্তমী বিভক্তি অধিকৰণ কাৰকত সিদ্ধ হয়। যেনে- পুখুৰীত মাছ থাকে। সপ্তমী বিভক্তিৰ উদাহৰণ: FAQs

অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহ কি কি

অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য বা লক্ষণ সমূহ হৈছে- অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা অংকীয়া নাটৰ বৈশিষ্ট্য সমূহ হৈছে- ১) সূত্ৰধাৰৰ প্ৰাধান্য : সংস্কৃত নাটকৰ

শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? ই কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি ?

Q: শব্দ বিভক্তি কাক বোলে ? Ans: মনৰ ভাব প্ৰকাশ কৰিবলৈ বাক্য ব্যৱহাৰ কৰোঁতে সেই বাক্যৰ ক্ৰিয়াৰ লগত আন আন শব্দৰ পাৰস্পৰিক সংগতি বা সম্বন্ধ