3 June, 2024
গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য কি ? আপুনি জানেনে!

গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য কি ? আপুনি জানেনে!

গণতন্ত্ৰ দিৱস অৰ্থাৎ গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য কি? কিয় প্ৰতি বছৰে গণৰাজ্য দিৱস উৎযাপন কৰা হয় আপুনি জানেনে! আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত আমি ইয়াৰ ওপৰত সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় আলোচনা কৰিম!

গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য ব্যাখ্যা:

৭৪ বছৰ আগতে ২৬ জানুৱাৰীৰ দিনা ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী হৈছিল আৰু ভাৰতক বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।

200 বছৰৰ ব্ৰিটিছ শাসনৰ পিছত, যেতিয়া ভাৰতে 15 আগষ্ট, 1947 তাৰিখে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল, তেতিয়া ভাৰতৰ নিজৰ এখন স্থায়ী সংবিধান নাছিল। এখন লিখিত সংবিধানে দেশখনক অধিক প্ৰণালীবদ্ধভাৱে পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিব বুলি অনুভৱ কৰা হৈছিল আৰু তাৰ বাবে ডঃ বি আৰ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত এখন খচৰা কমিটী গঠন কৰা হৈছিল।

কমিটীখন গঠনৰ বাবে প্ৰায় 2 বছৰ 11 মাহ 18 দিন সময় লাগিছিল। সকলো প্ৰয়োজনীয় পৰিৱৰ্তন কৰাৰ পাছত 1949 চনৰ 26 নৱেম্বৰত ভাৰতৰ সংবিধান সভাই ইয়াক আনুষ্ঠানিকভাৱে গ্ৰহণ কৰে। কিন্তু 1950 চনৰ 26 জানুৱাৰীৰ পৰা ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰা হয় আৰু সেইদিনাৰ পৰা ভাৰতে 26 জানুৱাৰীক গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।


1930 চনৰ 26 জানুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হোৱা পূৰ্ণ স্বৰাজ দিৱসৰ বাবে এই তাৰিখটো বিশেষভাৱে বাছি লোৱা হৈছিল। 1930 চনৰ 26 জানুৱাৰীত দিয়া পূৰ্ণ স্বৰাজ প্ৰস্তাৱত “ব্ৰিটিছৰ শাসনৰ পৰা সম্পূৰ্ণ মুক্ত হ’বলৈ” আহ্বান জনোৱা হৈছিল। সংবিধানে ভাৰতৰ নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ চৰকাৰ বাছনি কৰি নিজক শাসন কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছিল। ভাৰতীয় সংবিধানে ভাৰতক সাৰ্বভৌম, সমাজবাদী, ধৰ্মনিৰপেক্ষ, গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্য হিচাপে ঘোষণা কৰি ইয়াৰ সকলো নাগৰিকক ন্যায়, সমতা, স্বাধীনতা আৰু ভাতৃত্ববোধৰ পোষকতা কৰে।

গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ অসমীয়া ভাষণ 2024



প্ৰতি বছৰে গণৰাজ্য দিৱস কিদৰে উদযাপন কৰা হয় ?

সমগ্ৰ দেশতে গণৰাজ্য দিৱস উদযাপনৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰা হয়। কিন্তু আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হ’ল সদায় ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীৰ ৰাজপথত আয়োজন কৰা বিশাল অনুষ্ঠান। অনুষ্ঠানৰ আৰম্ভণিতে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ইণ্ডিয়া গেটৰ অমৰ জোৱান জ্যোতিলৈ পুষ্পাঞ্জলি অৰ্পণ কৰি দেশৰ বাবে প্ৰাণ আহুতি দিয়া জোৱানসকলক স্মৰণ কৰে।ইয়াৰ পিছত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে প্ৰতি বছৰে ৰাজপথত পতাকা উত্তোলন কৰে, ইয়াৰ পিছতে দেশখনৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু সামৰিক শক্তিৰ প্ৰদৰ্শনেৰে এক বৰ্ণিল পেৰেড অনুষ্ঠিত হয়।

ভাৰতৰ সামৰিক ক্ষমতা ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰপতিৰ হাতত ন্যস্ত, যি ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ সৰ্বোচ্চ কমাণ্ডাৰ। বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বৰ্ণিল সংস্কৃতিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা ৰাজহুৱা খণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠান আৰু অন্যান্য মন্ত্ৰ্যালয়ৰ আচঁনিসমূহো এই পেৰেডৰ অন্যতম আকৰ্ষণ।ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়েও সামৰিক ব্যক্তি, নাগৰিক আৰু শিশুসকলক সাহসিকতা বঁটা প্ৰদান কৰে। ইয়াৰোপৰি ৰাজ্যিক আৰু জিলা পৰ্যায়ত প্ৰতি বছৰে এই দিনটোত সাংস্কৃতিক উত্সৱৰ আয়োজন কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত গণৰাজ্য দিৱসৰ পেৰেডত মুখ্য অতিথি হিচাপে বিদেশী ৰাষ্ট্ৰৰ মুৰব্বী উপস্থিত থকাটো এক ৰীতি।

গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপর্য


You May Also Like:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *