21 February, 2024
মামুট্টী - Mammootty - The Indian Actor #1

মামুট্টী – Mammootty – The Indian Actor #1

মামুট্টী - Mammootty - The indian actor #1
মামুট্টী

মামুট্টী (Mammootty)

মামুট্টী

মামুট্টী - Mammootty - The Indian Actor #1

মই এজন ভাৰতীয়, আৰু মই জানো ভাৰত কি। মই ভাৰতীয় সংস্কৃতি জানো। মই ভাৰতীয় সংবিধান আৰু গণতন্ত্ৰ জানো।

মামুট্টী (Mammootty)

মুহাম্মদ কুট্টি পানাপাৰম্বিল ইছমাইল (মালয়ালম: (muham:ad kut:i panap:arambil ismail); জন্ম 7 ছেপ্টেম্বৰ 1951), hypocorism দ্বাৰা mononomously পৰিচিত মমুটি ([mam:u:t:i]), এগৰাকী ভাৰতীয় অভিনেতা আৰু চলচ্চিত্ৰ প্ৰযোজক যি প্ৰধানকৈ মালয়ালম আৰু তামিল ভাষাৰ চলচ্চিত্ৰত কাম কৰে। তেওঁ তেলেগু, কানাড়া, হিন্দী আৰু ইংৰাজী ভাষাৰ চলচ্চিত্ৰতো অভিনয় কৰিছে। পাঁচটা দশকৰ কেৰিয়াৰত তেওঁ চাৰি শতাধিক ছবিত অভিনয় কৰিছে। তেওঁ তিনিটা ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা, আঠটা কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা, এঘাৰটা কেৰালা চলচ্চিত্ৰ সমালোচক বঁটা আৰু তেৰটা ফিল্মফেয়াৰ বঁটা দক্ষিণকে ধৰি কেইবাটাও বঁটা লাভ কৰিছে। চলচ্চিত্ৰলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ বাবে ভাৰত চৰকাৰে 1998 চনত তেওঁক পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰদান কৰে। 2022 চনত তেওঁক কেৰালা চৰকাৰে প্ৰদান কৰা দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ সন্মান কেৰালা প্ৰভা বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হয়।

মামুট্টীয়ে 1971 চনত মালয়ালম ছবি ‘অনুভৱঙ্গল পালিচকাল’ৰ জৰিয়তে অভিনয় জগতত প্ৰৱেশ কৰে। তেখেতৰ প্ৰথম মুখ্য ভূমিকা আছিল আই. ভি. শশীৰ অপ্ৰকাশিত ছবি ‘দেৱলোকম’ (1979)। 1981 চনত ‘অহিংসা’ত কৰা অভিনয়ৰ বাবে দ্বিতীয় শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰাৰ পাছত মামুটিৰ এই সফলতাৰ কথা পোহৰলৈ আহে। এই সময়ছোৱাত ব্যৱসায়িকভাৱে লাভ কৰা প্ৰধান সফলতাসমূহৰ ভিতৰত 1983 চনত মুক্তিপ্ৰাপ্ত সন্ধ্যাকু ভিৰিঞ্জা পুভু আৰু আ ৰাতি অন্যতম। বক্স অফিচত ধাৰাবাহিক ব্যৰ্থতাৰ পাছত 1987 চনত ক্ৰাইম থ্ৰিলাৰ নতুন দিল্লীয়ে তেওঁৰ বাণিজ্যিক সম্ভাৱনা উন্নত কৰে। পৰৱৰ্তী দশকলৈকে অহা ছবিসমূহে মামুট্টীক মালয়ালম চিনেমাৰ এগৰাকী আগশাৰীৰ তাৰকা হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰে।

2000s চনটো মামুটিৰ বাবে সমালোচনামূলক আৰু ব্যৱসায়িক সফলতাৰ সময় আছিল। হিন্দী আৰু ইংৰাজী ভাষাৰ দ্বিভাষিক বায়’পিক ড0 বাবাচাহেব আম্বেদকাৰ (2000)ত কৰা অভিনয়ৰ বাবে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে, আৰু তেওঁ কাজচা (2004) আৰু পালেৰী মানিক্যম (2009)ৰ বাবে কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে। তেখেতে ব্যংগ ৰচনা ‘প্ৰাঞ্চিয়েতন এণ্ড দ্য ছেইণ্ট’ (2010), নাটক ‘বৰ্ষম’ (2014), পিৰিয়ড ড্ৰামা ‘পাঠেমাৰি’ (2015) আৰু ব্লেক কমেডী ‘উন্দা’ (2019)ৰ বাবে অধিক সমালোচকৰ প্ৰশংসা লাভ কৰে আৰু প্ৰথম তিনিটা ছবিৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰে। তেওঁৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জনকাৰী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিসমূহৰ ভিতৰত আছে এক্সন কমেডি মধুৰ ৰাজা (2019), এক্সন থ্ৰিলাৰ ‘ভীষ্ম পৰ্বম’ (2022), আৰু ক্ৰাইম থ্ৰিলাৰ কান্নুৰ স্কোৱাড (2023)। [1][2][3]

মালয়ালম কমিউনিকেশ্যনৰ অধ্যক্ষ মামুট্টী, যিয়ে মালয়ালম টেলিভিছন চেনেল কাইৰালি টিভি চলায়, কৈৰালী নিউজ আৰু কৈৰালী উই। তেওঁ বিতৰণ-প্ৰডাকশ্যন বেনাৰ প্লেহাউচ আৰু মামুট্টী কাম্পানিকে ধৰি একাধিক প্ৰযোজনা উদ্যোগৰ মালিক।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু পৰিয়াল


1951 চনৰ 7 ছেপ্টেম্বৰত চান্দিৰুৰত মামুটিৰ জন্ম হয়।[4][5] বৰ্তমান ভাৰতৰ কেৰালা ৰাজ্যৰ কোট্টায়াম জিলাৰ ভাইকমৰ ওচৰৰ চেম্পু গাঁৱত এক মধ্যবিত্ত মুছলমান পৰিয়ালত তেওঁ ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃ ইছমাইলৰ পাইকাৰী বস্ত্ৰ আৰু ধানৰ ব্যৱসায় আছিল আৰু তেওঁ ধান খেতিৰ সৈতে জড়িত আছিল। তেওঁৰ মাতৃ ফাতিমা এগৰাকী গৃহিণী আছিল। তেওঁ তেওঁলোকৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ। তেওঁৰ দুজন কনিষ্ঠ ভাতৃ, ইব্ৰাহিমকুট্টি আৰু জাকাৰিয়াহ আৰু তিনিগৰাকী কনিষ্ঠ ভগ্নী, আমেনা, সৌদা আৰু চাফিনা। [1] [2]

তেওঁ প্ৰাথমিক শিক্ষাৰ বাবে কোট্টায়ামৰ কুলশেখৰমঙ্গলম চৰকাৰী হাইস্কুললৈ গৈছিল। [1] 1960 চনত তেওঁৰ পিতৃয়ে পৰিয়ালটোক এৰ্নাকুলামলৈ লৈ যায়, য’ত তেওঁ চৰকাৰী বিদ্যালয় এৰ্নাকুলামত শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে। তেখেতে থেভাৰাৰ ছেক্ৰেড হাৰ্ট কলেজত প্ৰি-ইউনিভাৰ্ছিটি পাঠ্যক্ৰম (প্ৰি-ডিগ্ৰী) কৰিছিল। [1] তেওঁ ডিগ্ৰীৰ বাবে এৰ্নাকুলামৰ মহাৰাজা কলেজত উপস্থিত হয়। তেওঁ চৰকাৰী আইন মহাবিদ্যালয়, এৰ্নাকুলামৰ পৰা এল.এল.বি. ডিগ্ৰী লাভ কৰে। [1] মাঞ্জেৰীতে তেওঁ দুবছৰ আইনৰ অনুশীলন কৰিছিল।

1979 চনত তেওঁ সুকলমে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয়। এই দম্পত্তিহালৰ এগৰাকী কন্যা সুৰুমী (জন্ম 1982), আৰু এটি পুত্ৰ দুলকাৰ ছলমান (জন্ম 1986)-তেওঁ এগৰাকী অভিনেতা। [1] তেওঁ তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে কোচি চহৰত বাস কৰে। তেওঁৰ কনিষ্ঠ ভাতৃ ইব্ৰাহিমকুট্টীয়ে মালয়ালম চলচ্চিত্ৰতো অভিনয় কৰিছে। তেওঁৰ ভতিজা মকবুল ছলমান আৰু আশকাৰ সৌদান মালয়ালম চলচ্চিত্ৰ আৰু টেলিভিছন অভিনেতা।

চলচ্চিত্ৰজীৱন


1971–1982:

মামুট্টীয়ে 20 বছৰ বয়সত কে. এছ. চেথুমাধৱনৰ অনুভৱংগল পালিচকাল (1971) ছবিত অতিৰিক্ত চৰিত্ৰত অভিনয় কৰি অনস্ক্ৰিনত আত্মপ্ৰকাশ কৰে। [1] 1973 চনত কে. নাৰায়ণনে পৰিচালনা কৰা ‘কালাচক্ৰম’ নামৰ ছবিখনত তেওঁ দ্বিতীয়টো অখ্যাত চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। তেওঁক নৌকাচালকৰ ৰূপত এটা সৰু ভূমিকাত অভিনয় কৰা হৈছিল। [1] এই ছবিখনতে তেওঁ তেওঁৰ প্ৰথম সংলাপটো কৈছিল। [1] 1975 চনত তেখেতে সবৰমতি নামৰ নাট্য নাটখনত অভিনয় কৰে। [1] 1976 চনত মহাৰাজৰ মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পাছত মামুট্টীয়ে মাঞ্জেৰীত অধিবক্তা হিচাপে প্ৰ্যাকটিছ আৰম্ভ কৰে। এই সময়ছোৱাত তেওঁ তেওঁৰ পৰামৰ্শদাতাক সাক্ষাত্ কৰে[18] M. টি. টি. বাসুদেৱন নায়াৰ, যিয়ে তেওঁক দেৱলোকম (1979)ত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল। [1] কিন্তু আৰ্থিক অনাটন আৰু অভিনেতা-অভিনেত্ৰীসকলৰ মাজত হোৱা সংঘাতৰ বাবে ছবিখনৰ শ্বুটিং আধাতে বন্ধ হৈ পৰে। ছবিখনে মুক্তি লাভ নকৰা বাবে বাসুদেৱন নায়াৰে তেওঁক 1980 চনত মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি ‘ভিল্কানুন্দু স্বপ্নাঙ্গল’ত এটা সামান্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰাইছিল, আজাদৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু নায়াৰৰ দ্বাৰা চিত্ৰনাট্য, তেওঁৰ প্ৰথম কৃতিত্বৰ ভূমিকা।[20]

ভিলকনান্দু স্বপ্নাংগলৰ চিত্ৰগ্ৰহণৰ সময়ত, মামুদে সাক্ষাত্ কৰি শ্ৰীনিবাসনৰ সান্নিধ্য লাভ কৰিলে। যেতিয়া কে. জি. জৰ্জে তেওঁৰ ছবি মেলা (1980)ৰ বাবে ডেয়াৰডেভিল মটৰ চাইকেল জাম্পাৰ হিচাপে “স্মাৰ্ট আৰু সুদৰ্শন ব্যক্তিত্ব”ৰ সৈতে এজন নৱপ্ৰজন্মক বিচাৰিছিল, তেতিয়া শ্ৰীনিবাসনে মামুটিৰ নামটো পৰামৰ্শ দিছিল যেতিয়া তেওঁলোকে এৰ্নাকুলামৰ ৰেমন চাৰ্কাছত শ্বুট কৰিছিল। [1] মেলা তেখেতৰ প্ৰথম মালয়ালম ছবি আছিল য’ত তেখেতে বিশিষ্ট চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ পি. জি. বিশ্বম্বৰণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত বিজয়াচিত্তৰা কমবাইন্সৰ বিগ বাজেট একশ্যন ছবি স্ফোদনম (1981)ত সহায়ক চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনত তেওঁক “সাজিন” হিচাপে কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল কাৰণ বিশ্বনভৰণে অনুভৱ কৰিছিল যে “মামুট্টী” নামটো এজন অভিনেতাৰ বাবে উপযুক্ত নহয়। [1] একে বছৰতে তেওঁ প্ৰথম বাৰৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰা মালয়ালম ছবি ‘থৃষ্ণা’ (1981)ত মুখ্য অভিনেতা হিচাপে অভিনয় কৰে। সেই বছৰৰ পাছত তেওঁ আই. ভি. শশীৰ ৰাজনৈতিক ছবি অহিংসা (1981)ত সহায়ক চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে, যাৰ বাবে তেওঁ দ্বিতীয় শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে প্ৰথম আৰু একমাত্ৰ কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে।

পৰৱৰ্তী বছৰ, তেখেতে কে. জি. জৰ্জৰ দ্য ইপোচ মেকিং য়াৱানিকা (1982)ত ভৰত গোপিৰ সৈতে অভিনয় কৰিছিল, এগৰাকী আৰক্ষী পৰিদৰ্শক হিচাপে যি ভ্ৰমণকাৰী নাট্যদলৰ এজন অপ্ৰিয় তবলা বাদকৰ সন্ধানত আছে যি হঠাত্ অন্তৰ্ধান হয়।[24] মহাকাব্যিক পিৰিয়ড ড্ৰামা পদ্যোত্তম (1982) ত জিজো পুন্নৌজে মামুট্টীক এটা ঋণাত্মক ভূমিকাত পৰীক্ষা কৰিছিল।[25] I. ভি. ভি. শশীয়ে তেওঁক মনমোহন দেশাইৰ হিন্দী ছবি অমৰ আকবৰ এন্থনী (1977)ৰ মালয়ালম ৰিমেক জন জাফৰ জনাৰ্দনন (1982)ত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰোৱাইছিল। তাৰ পিছত তেওঁ শশীৰ ৰাজনৈতিক নাটক এইনাডু (1982)ত এক প্ৰধান সহায়ক ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল, যিটো এটা প্ৰধান বাণিজ্যিক সফলতা আছিল, আৰু সেই বছৰৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা দক্ষিণ ভাৰতীয় ছবি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল।[26] বছৰটোত মুক্তি লাভ কৰা বেছিভাগ ছবিতে মামুট্টীয়ে সহযোগী চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। বছৰটোত তেওঁৰ 23খন ছবি মুক্তি পাইছিল।

1983-1986ঃ পৰীক্ষা আৰু সফলতা


1983 চনত তেওঁ অগ্ৰণী ভূমিকালৈ ৰূপান্তৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। বালু কিৰিয়াথে মামুট্টীক কৌতুক নাটক ভিছাত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰি পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰিছিল, যিটো বক্স অফিচত হিট বুলি ঘোষণা কৰা হৈছিল।[28] পি. জি. বিশ্বম্বৰণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত তেওঁৰ পৰৱৰ্তী ছবি ‘সন্ধ্যাকু ভিৰিঞ্জা পুভু’ত তেওঁ এগৰাকী মুক্তিকামী অধিবক্তাৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল যিয়ে চিকিত্সাত গাফিলতিৰ অভিযোগত অভিযুক্ত এগৰাকী মহিলা চিকিত্সকৰ গোচৰ উঠাই লয়। ছবিখনে এক বৃহত্ ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰে, যিটো 250 দিনলৈকে থিয়েটাৰত চলিছিল। দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ এগৰাকী সমালোচকে লিখিছে, “সীমা, যিদৰে ডাঃ বালাই এটা ষ্টেণ্ড আউট প্ৰদৰ্শন আগবঢ়াইছে, বিশেষকৈ অত্যন্ত আবেগিক দৃশ্যত প্ৰভাৱশালী। তেওঁক অভিনয়ত মামুট্টীৰ লগত মিল আছে, যি অধিবক্তা জয়মোহন।”[29] 2017 চনত, দ্য টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াই মামুটিৰ ভূমিকাক “তেওঁক জীৱন প্ৰদান কৰা এক উল্লেখনীয় অধিবক্তা ভূমিকা” হিচাপে বৰ্ণনা কৰে।[30] সন্ধিয়াকু ভিৰিঞ্জা পুভুক এগৰাকী আগশাৰীৰ ব্যক্তি হিচাপে মামুটিৰ স্থিতি দৃঢ় কৰাৰ কৃতিত্ব প্ৰদান কৰা হয়।[31] তাৰ পিছত তেওঁ বিশ্বম্বৰণৰ পিন্নীলাভু নামৰ ছবিখনত অভিনয় কৰে য’ত পিতা-পুত্ৰৰ মাজত নৈতিকতাৰ যুঁজখনৰ কথা কোৱা হয়। এটা মাল্টি-ষ্টাৰাৰ, ই বাণিজ্যিক সফলতাও লাভ কৰে, যিয়ে 150 দিনলৈকে প্ৰেক্ষাগৃহত চলিছিল। [1] তাৰ পিছত তেওঁ কে. জি. জৰ্জৰ বিতৰ্কিত ক্লাছিক লেখায়ুদে মাৰানাম ওৰু ফ্লেছবেকত সহায়ক চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনত প্ৰেম নাজিৰৰ পিছত মডেলিং কৰা চৰিত্ৰ ‘চিনেমা চুপাৰষ্টাৰ’ৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে মামুট্টীয়ে। 1983 চনৰ 15 মে’ত ইণ্ডিয়া টুডেৰ শ্ৰীধৰ পিল্লাই লিখিছিল, “মামুট্টী, মালয়ালম পৰ্দাৰ বৰ্তমান ক্ৰোধ, তেওঁৰ প্ৰেম সাগৰৰ চৰিত্ৰত সতীৰ্থ অভিনেতা প্ৰেম নাজিৰৰ আদব-কায়দা সফলভাৱে পাইছে”,

তাৰ পিছত তেওঁ পি পদ্মৰাজনৰ ধ্ৰুপদী ‘কুওডেভিডে’ত এণ্টিহিৰো চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনত তেওঁ এজন ব’ৰ্ডিং স্কুলৰ শিক্ষকৰ ঈৰ্ষা আৰু অধিকাৰৰ প্ৰেমিকৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে। এই ছবিখনে ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। সুহাসিনীৰ সৈতে তেওঁৰ যুগলবন্দী অতি সফল হৈছিল আৰু এণ্টে উপাসনা (1984)ৰ দৰে ছবিত তেওঁ ধাৰাবাহিকভাৱে অভিনয় কৰিছিল। সেই বছৰৰ ইণ্ডিয়ান পেনোৰমাত প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ক’ডেভিডেও নিৰ্বাচিত হৈছিল। এই ছবিখনে জনপ্ৰিয় আবেদন আৰু নান্দনিক মূল্যৰ সৈতে শ্ৰেষ্ঠ ছবিৰ বাবে কেৰালা ৰাজ্যিক বঁটাও লাভ কৰে।[33] তাৰপিছত তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে পৰিচালক যোশীৰ সৈতে ‘আ ৰাতি’ৰ বাবে সহযোগিতা আগবঢ়ায়। [1] মিশ্ৰ সমালোচনামূলক প্ৰতিক্ৰিয়া সত্ত্বেও, ই এক বাণিজ্যিক সফলতা আছিল। ইলিয়াৰাজাৰ মালয়ালম চলচ্চিত্ৰ কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰাৰ কৃতিত্ব লাভ কৰা এটি অতি সফল ছাউণ্ডট্ৰেক আছিল। [1] সমালোচকসকলে ‘আ ৰাথৰি’ক এক ট্ৰেণ্ডছেটাৰ হিচাপে গণ্য কৰে। ইয়াক 1980-ৰ দশকৰ কুট্টি পেটি চলচ্চিত্ৰ, টিয়াৰ-জাৰকাৰ পাৰিবাৰিক-নাটকৰ ট্ৰেজেডীৰ প্ৰথমটো বুলি গণ্য কৰা হয়। এই ধাৰাৰ চলচ্চিত্ৰসমূহত সাধাৰণতে আৰম্ভণিতে এটা সুখী পৰিয়ালৰ কথা কোৱা হৈছিল, য’ত এজন সুপ্ৰতিষ্ঠিত স্বামী-সহ-পিতৃ, এগৰাকী যুৱ মাতৃ আৰু 3 বা 4 বছৰ বয়সৰ ছোৱালী আছিল। অৱশেষত, পৰিয়ালটো সম্পৰ্কৰ সমস্যাত ভুমুকি মাৰে।[36] এই বছৰৰ আন উল্লেখযোগ্য মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিসমূহ আছিল ফাজিলৰ “এটিটিলাম” আৰু আই. ভি. শশীৰ “ৰাজনৈতিক ইনিয়েনকিলুম”ত সহায়ক ভূমিকা পালন কৰা। ইণ্ডিয়া টুডেৰ বাবে ইনিয়েনকিলুমৰ পৰ্যালোচনা কৰি শ্ৰীধৰ পিল্লাই লিখিছে, “মামুট্টীয়ে খলনায়ক ৰাজনীতিক হিচাপে অনায়াসে বাকী সকলোকে অতিক্ৰম কৰে।”

1984 চনত তেওঁ আই ভি শশীৰ ‘অথিৰথৰাম’ত চোৰাংচোৱা থাৰদাসৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনে যথেষ্ট ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰে আৰু থাৰডাছৰ চৰিত্ৰটোৱে যুৱ প্ৰজন্মৰ মাজত জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰে। এগৰাকী বেংকেবল লীডিং অভিনেতা হিচাপে বিবেচিত হোৱা মামুট্টীয়ে ছবিখনৰ সফলতাৰ সৈতে ছুপাৰষ্টাৰডমলৈ আগবাঢ়ি গৈছিল। চৰিত্ৰটোৰ জনপ্ৰিয়তাৰ বাবে, বলৰাম বনাম থাৰাদাস (2006) ত মামুটিৰ দ্বাৰা ইয়াক পুনৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।[38] তাৰ পিছত তেওঁ 1912 চনত প্ৰকাশিত জিন ৱেবষ্টাৰৰ উপন্যাস ‘ডেডী-লং-লেগছ’ৰ ৰূপান্তৰ আই. ভি. শশীৰ ‘কনমাৰায়াথু’ত অভিনয় কৰে। ছবিখনত তেওঁ এটা ধনী ব্যৱসায় সাম্ৰাজ্যৰ একমাত্ৰ উত্তৰাধিকাৰীৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছে যি তেওঁৰতকৈ কম বয়সৰ এগৰাকী অনাথ ছোৱালীৰ বাবে পতিত হয়। ‘কণামৰীয়াথু’ত তেওঁলোকৰ বয়সৰ বৃহত্ বৈষম্য থকা দম্পতীসকলৰ মাজত সম্পৰ্কৰ ধাৰণাৰ সন্ধান কৰা হৈছে, যিটোৱে ভাৰতীয় সামাজিক অধিকতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। মুক্তিৰ পিছত ছবিখনে সমালোচকৰ প্ৰশংসা লাভ কৰে আৰু ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰে।[39] ৰয় ভাৰ্গিসৰ চৰিত্ৰত অভিনয়ৰ বাবে মামুট্টীয়ে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে তেওঁৰ প্ৰথম কেৰালা ফিল্ম ক্ৰিটিক এছ’চিয়েশ্যন বঁটা লাভ কৰে।[40] ছবিখনে বছৰ বছৰ ধৰি এক সম্প্ৰদায়ৰ অনুগামী সংগ্ৰহ কৰিছে আৰু এতিয়া মালায়ালম চিনেমাত এক ধ্ৰুপদী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। [1] তাৰ পিছত তেওঁ ভৰথানৰ “ইথিৰি পূৱে চুভান্নাপুৱে”ত আৰক্ষী বিষয়া হিচাপে অভিনয় কৰে। এই ছবিখনত এগৰাকী আৰক্ষী বিষয়া আৰু তেওঁৰ সৰু ভাতৃৰ মাজত থকা সম্পৰ্কৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে, যিজন এজন নক্সালবাদী হৈ পৰে। ই এক সমালোচনামূলক সফলতা লাভ কৰে আৰু সফল ছাউণ্ডট্ৰেক লাভ কৰে।

তাৰ পিছত তেওঁ আৰ্ট হাউছৰ ছবি আকাৰেত সহায়ক চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনত তেওঁ এজন অনাবাসী মালয়ালিৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে। ছবিখনত বিশেষকৈ আনৰ জীৱন শৈলীৰ মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ প্ৰতি থকা আসক্তিৰ ওপৰত ব্যংগাত্মকভাৱে গ্ৰহণ কৰা হৈছে।[43] তাৰ পাছত তেওঁ আই ভি শশীৰ ‘এডিয়াওঝুক্ককাল’ত কাৰাগাৰৰ পৰা ঘূৰি অহা প্ৰতিশোধপৰায়ণ মাছমৰীয়াৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। এই ছবিখনে ব্যৱসায়িক আৰু সমালোচনামূলক সফলতা লাভ কৰে। মামুট্টীয়ে তেওঁৰ প্ৰথম কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে আৰু প্ৰথম ফিল্মফেয়াৰ বঁটা শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে লাভ কৰে – মালয়ালম ছবি কৰুণানৰ চৰিত্ৰত কৰা অভিনয়ৰ বাবে। [1] ছবিখনত মামুটিৰ অভিনয় প্ৰায়েই তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক কেৰিয়াৰৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ছবিখনৰ প্ৰযোজনা কৰিছিল চেঞ্চুৰী কচুমন, মোহনলাল, আই. ভি. শশী, আৰু মামুট্টীৰ মালিকানাধীন এটা প্ৰযোজনা সংস্থা ক্যাসিনো প্ৰডাকশ্যনে।[44] তেওঁ আই. ভি. শশীৰ “অল্ককোট্টাথিল থানিয়ে”তো অভিনয় কৰিছিল, যিটো বক্স অফিচত হিট হৈছিল। 1988 চনত চলচ্চিত্ৰ বিশাৰদ বসন্তী শংকৰনাৰায়ণনে লিখিছিল, “আলকত্তাথিল থানিয়ে সমকালীন মালয়ালম চিনেমাত নাৰীৰ পৰিৱৰ্তিত ছবি দেখুৱাইছে। দুৰ্বল আৰু ক্ৰীতদাসৰ পৰা শক্তিশালী আৰু স্বাধীনলৈ। [1] Alkkottathil Thaniye, চিত্ৰনাট্য ডি চি বুকছৰ দ্বাৰা 2009 চনত এখন কিতাপ হিচাপে প্ৰকাশ কৰা হৈছিল। [1] সেই বছৰ তেওঁ কেইবাখনো কুট্টি পেটি ছবিত অভিনয় কৰিছিল যিবোৰে নেতিবাচক সমালোচনা লাভ কৰিছিল কিন্তু বক্স অফিচত সফল হৈছিল, যাৰ ভিতৰত উল্লেখযোগ্য আছিল সন্দৰ্ভম, কুট্টিনিলামকিলি আৰু চক্কাৰায়ুম্মা। ইয়াৰে প্ৰাক্তনটোৱে বক্স অফিচত বৃহত্ সফলতা লাভ কৰিছিল, 150 দিন থিয়েটাৰত চলিছিল। এই ছবিখনে সেই বছৰৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা ছবিসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল। এই ধাৰাটো এতিয়া মামুট্টীৰ সমাৰ্থক হৈ পৰিছিল, মামুট্টী-কুট্টী-পেট্টী চলচ্চিত্ৰ (আক্ষৰিক অৰ্থ মামুট্টী-শিশু-ব্ৰিফকেছ) হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছিল।

পৰৱৰ্তী বছৰত তেওঁ ‘যথৰা’ত কৰা অভিনয়ৰ বাবে ফিল্মফেয়াৰ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰাৰ লগতে ‘যথৰা’ আৰু ‘নিৰক্কুট্টু’ দুয়োখনতে কৰা অভিনয়ৰ বাবে জুৰিৰ বিশেষ বঁটা লাভ কৰে।[48][49] নিৰক্কুট্টুয়ে ফিল্মফেয়াৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ মালয়ালম চলচ্চিত্ৰৰ বঁটা লাভ কৰিছে।[50] 1986 চনত অকলশৰীয়াকৈ তেওঁ প্ৰায় 35খন ছবিত অভিনয় কৰে, ইয়াৰ ভিতৰত ‘মাঝা পেয়্নুন্নু মাদ্দলম কোট্টুনুন্নু’ত তেওঁ এক চমু অভিনয় কৰে। 1986 চনত তেওঁ আই. ভি. শশীৰ সৈতে টি. দামোদৰণৰ দ্বাৰা ৰচিত ‘আৱানঝি’ নামৰ ছবিখনত অভিনয় কৰে। মামুটীয়ে বলোৰাম নামৰ এজন আৰক্ষী বিষয়াৰ চৰিত্ৰত মুখ্য ভূমিকাত অভিনয় কৰে। ইন্সপেক্টৰ বলৰাম আৰু বলৰাম বনাম থাৰাডাছ দুয়োখনেই এই ছবিখনৰ ছিকুৱেল। ছবিখনে বক্স অফিচত ব্যাপক সফলতা লাভ কৰিছিল। ছবিখন 200 দিনৰো অধিক সময় ধৰি চলিছিল। এই ছবিখন তামিল, তেলেগু আৰু হিন্দী ভাষাত পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

1987–1990


ধাৰাবাহিকভাৱে ফ্লপ হোৱাৰ পিছত, মামুট্টীয়ে যোশী পৰিচালিত আৰু ডেনিস যোচেফৰ দ্বাৰা লিখিত ক্ৰাইম থ্ৰিলাৰ নতুন দিল্লী (1987) ৰ সৈতে বাণিজ্যিক সফলতা লাভ কৰে।[53] তেওঁ জি. কৃষ্ণমূৰ্তি নামৰ এজন নিৰ্যাতিত সাংবাদিকৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, যিয়ে তেওঁক মিছা অভিযোগত অভিযুক্ত কৰা ৰাজনীতিকসকলক পৰিকল্পিতভাৱে হত্যাৰ ব্যৱস্থা কৰে। [1] নতুন দিল্লীয়ে ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰিছিল, সেই সময়ত মুক্তিপ্ৰাপ্ত সৰ্বাধিক উপাৰ্জনকাৰী মালয়ালম ছবি হিচাপে পৰিগণিত হয়।[55][56] মুক্তিৰ পিছত, ৰজনীকান্ত, তামিল ভাষাত ছবিখনৰ ৰিমেক কৰিব বিচাৰিছে, যোচেফৰ পৰা অধিকাৰ ক্ৰয় কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল, কিন্তু কানাড়াৰ অধিকাৰ, তেলুগু আৰু হিন্দী ভাষাৰ ৰিমেক ইতিমধ্যে সেই সময়লৈকে বিক্ৰী হৈছিল।[57] একে বছৰতে, তেওঁ চিবি মালয়িলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু এ. কে. লোহিতদাসৰ দ্বাৰা লিখিত নাটক ‘থানিয়াবৰ্থানম’ত বালাগোপালন নামৰ এজন বিদ্যালয়ৰ শিক্ষকৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, যাক অন্ধবিশ্বাসৰ বাবে সমাজৰ দ্বাৰা পাগল বুলি গণ্য কৰা হয়। [1] দক্ষিণৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটাত ই শ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা – মালয়ালম লাভ কৰে।[59] মামুটিৰ অভিনয়ে চলচ্চিত্ৰ সমালোচকৰ পৰা প্ৰশংসা লাভ কৰে।

1988 চনত মুক্তি পোৱা কেইবাখনো ছবিৰ ভিতৰত প্ৰথমখন ছবিত মামুট্টীয়ে ডেনিস যোচেফৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হাস্যৰসাত্মক ছবি ‘মনু আংকল’ত অভিনয় কৰে। মোহনলাল আৰু সুৰেশ গোপীয়ে ছবিখনত কেমিঅ’ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল।[61][62] ই 36তম ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ শিশু চলচ্চিত্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে।[63][64] মামুট্টীয়ে চিবিআই ছিৰিজৰ প্ৰথম কিস্তি হিচাপে কাম কৰা আৰুু চিবিআই ডায়েৰী কুৰিপ্পু নামৰ আন এখন ছবিত সেতুৰামা আয়াৰ নামৰ এজন তদন্তকাৰীৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল।[65] ছবিখনে কেৰালা আৰু তামিলনাডুত বক্স অফিচত অভিলেখ স্থাপন কৰে।[66][67][68] তামিলনাডুত ছবিখনৰ এবছৰীয়া প্ৰেক্ষাগৃহৰ সংখ্যা সৰ্বকালৰ অভিলেখ হিচাপে অব্যাহত আছে। সেই বছৰতে তেওঁ ফ্ৰেডৰিক ফৰছিথৰ উপন্যাস দ্য ডে অৱ দ্য জেকালৰ ওপৰত আধাৰিত চিবি মালয়িল পৰিচালিত একশ্যন ছবি 1 আগষ্ট,[69]ত অভিনয় কৰে।[70] ছবিখনৰ স্বত্ব সেই সময়ত তামিলনাডুত অভিলেখ ভংগকাৰী মূল্যত বিক্ৰী কৰা হৈছিল।[71] ইয়াৰ উপৰিও মামুট্টী আৰু আই ভি শশীয়ে একেটা বছৰতে তিনিটা প্ৰকল্পত একেলগে কাম কৰে: ৰোমাণ্টিক ছবি ‘আবকাৰী’, নাটক ‘মুক্তি’ আৰু যুদ্ধ ছবি ‘1921’।[72] পৰৱৰ্তী সময়ত, মামুট্টীয়ে প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ এজন অভিজ্ঞ ব্যক্তি খাদেৰৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে যি মালাবাৰ বিদ্ৰোহত যোগদান কৰে। নিৰ্মাণৰ বাবে 1.2 কোটি টকাতকৈ অধিক ব্যয় কৰা ছবিখনে ইয়াৰ প্ৰেক্ষাগৃহত চলি থকা সময়ত 2 কোটি টকা উপাৰ্জন কৰে। [1] 1988 চনত মামুট্টীয়ে যোশীৰ সৈতে ‘সংঘম’ আৰু ‘থানথ্ৰম’ নামৰ দুখন ছবিৰ বাবে সহযোগিতা আগবঢ়ায়।

পৰৱৰ্তী বছৰত মামুট্টীয়ে জি. এছ. বিজয়ন থ্ৰিলাৰ ছবি ‘চৰিত্ৰম’ত ৰহমান আৰু শোভনাৰ সৈতে অভিনয় কৰে।[73] কাহিনীটো ইংৰাজী চিনেমা ‘চেজ এ ক্ৰুকেড শ্বাডো’ৰ পৰা গ্ৰহণ কৰা হৈছে। কাহিনীটো দুই ভাতৃৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে।[74] একে বছৰতে তেওঁ এছ এন স্বামীয়ে ৰচনা কৰা আৰু কে মধুয়ে পৰিচালনা কৰা মালয়ালম চিনেমাৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ ক্ৰাইম থ্ৰিলাৰ আদিকুৰিপ্পু নামৰ ছবিখনত অভিনয় কৰে। [1] 1989 চনত মামুট্টীয়ে চন্দু চেকাৱৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে, মহাকাব্যিক ঐতিহাসিক নাট্য চলচ্চিত্ৰ ওৰু ভাদাক্কন বীৰগাথাত, হৰিহৰণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু এম. টি. বাসুদেৱন নায়াৰৰ দ্বাৰা লিখিত। [1] ছবিখনে চাৰিটা ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰিছে, য’ত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতা (মামুট্টী), শ্ৰেষ্ঠ চিত্ৰনাট্য (এম.টি. বাসুদেৱান নায়াৰ), শ্ৰেষ্ঠ প্ৰডাকচন ডিজাইন আৰু শ্ৰেষ্ঠ সাজপাৰ ডিজাইন (পি. কৃষ্ণমূৰ্তি) অন্তৰ্ভুক্ত। ছবিখনে ফিল্মফেয়াৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ মালায়ালম ছবি হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে, লগতে ছবিখনে সাতখন কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰিছে। [1][2] ছবিখনে বাণিজ্যিক আৰু সমালোচক উভয়ৰে প্ৰশংসা লাভ কৰে আৰু 300 দিনৰো অধিক সময় ধৰি চলে। ইয়াক সৰ্বকালৰ শ্ৰেষ্ঠ ছবিসমূহৰ ভিতৰত এখন বুলি গণ্য কৰা হয়।[77] 2013 চনত আইবিএন লাইভে কৰা এক অনলাইন সমীক্ষাত, ভাৰতীয় চিনেমাৰ 100 বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ অংশ হিচাপে, ওৰু ভদাক্কন বীৰগাথাক সৰ্বকালৰ তৃতীয় শ্ৰেষ্ঠ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ হিচাপে তালিকাভুক্ত কৰা হয়। [1] একে বছৰতে এম. টি. বাসুদেৱন নায়াৰে ৰচনা কৰা মিষ্ট্ৰি-থ্ৰিলাৰ চিনেমা ‘উঠাৰাম’ত মামুট্টীয়ে সুকুমাৰণৰ সৈতে অভিনয় কৰে। ডেফনে ডু মাউৰিয়াৰৰ চুটিগল্প ‘নো মটিভ’ৰ আধাৰত এই গল্পটি ৰচনা কৰা হৈছিল। উথাৰামক মালয়ালম চিনেমাত শ্ৰেষ্ঠ অনুসন্ধানমূলক থ্ৰিলাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।[79][80] চিবিআই (চলচ্চিত্ৰ শৃংখলা)ৰ দ্বিতীয়খন চিনেমা, জগৰথা একে বছৰতে মুক্তি পায়। ইয়াক মালয়ালম ভাষাৰ শ্ৰেষ্ঠ অনুসন্ধানমূলক থ্ৰিলাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।[79] একে বছৰতে মামুট্টীয়ে যোশীৰ সৈতে মহাযানম নামৰ ছবিখনত যোগ দিয়ে, যিটো সমালোচক আৰু ব্যৱসায়িকভাৱে সফল হৈছিল। [1] 1989 চনত আই ভি শশীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু এ কে লোহিতদাসৰ দ্বাৰা লিখিত ‘মৃগয়া’ত মামুটীয়ে চিকাৰীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনে এক বৃহত্ সফলতা লাভ কৰে আৰু আই.ভি. শশীয়ে শ্ৰেষ্ঠ পৰিচালকৰ বাবে কেৰালা ৰাজ্যিক বঁটা লাভ কৰে। [1] 1989 চনত মামুট্টীয়ে কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰে ওৰু ভাদাক্কন বীৰগাথা, মৃগয়া আৰু মহাযানম ছবিৰ বাবে।

1990 চনত তেওঁ টি. এছ. সুৰেশ বাবুৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু ডেনিস যোচেফৰ দ্বাৰা লিখিত একশ্যন কমেডি ছবি কোট্টায়াম কুঞ্জচনত অভিনয় কৰে। [1] ছবিখন সেই বছৰৰ সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা ছবিসমূহৰ ভিতৰত এখন।[84] মামুট্টীয়ে কুঞ্জচন নামৰ চৰিত্ৰটোত অভিনয় কৰিছিল যিটো মুত্তু ভাৰ্কিৰ ভেলী উপন্যাসৰ এটা চৰিত্ৰ।[85] মামুট্টীয়ে একে বছৰতে মৌনাম সম্মাধামৰ সৈতে তামিল চলচ্চিত্ৰত আত্মপ্ৰকাশ কৰে।[86][87][88][89] দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ এন কৃষ্ণস্বামীয়ে লিখিছে, “মামুট্টীয়ে ছবিখনত এনে সন্মান, স্থিতি আৰু অনুগ্ৰহেৰে নিৰ্বোধ নায়কৰ ভূমিকা পালন কৰিছে।[90] মামুট্টীয়ে 1990 চনত “ওৰু ভাদাক্কন বীৰগাথা” আৰু “মাথিলুকাল” ছবিৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰে।[91] ছবিখনত ভাইকম মহম্মদ বছিৰৰ কাৰাগাৰ জীৱন আৰু তেওঁৰ আৰু কাৰাগাৰৰ মহিলা কয়দী নাৰায়ণীৰ মাজত হোৱা প্ৰেমৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে, যি সমগ্ৰ ছবিখনত অদৃশ্য হৈ থাকে। ছবিখন সমালোচকৰ দ্বাৰা প্ৰশংসিত হৈছিল আৰু মালায়ালম চিনেমাৰ শ্ৰেষ্ঠ ক্লাসিক হিচাপে বিবেচিত হৈছিল।[92] চলচ্চিত্ৰখনে চাৰিবাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰিছে। [1] যেতিয়া ভাৰতীয় চিনেমাই 100 বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰে, ফ’ৰ্বছ আলোচনীয়ে “25 গ্ৰেটেস্ট এক্টিং পাৰ্ফৰ্মেন্সছ অৱ ইণ্ডিয়ান চিনেমা” তালিকাত মামুটিৰ অভিনয় অন্তৰ্ভুক্ত কৰে।[93] 1990 চনত মামুটি এখন গেংষ্টাৰ চিনেমা ‘সামৰাজ্যম’ত আলেকজেণ্ডাৰৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে, ইলাইয়াৰাজাৰ সংগীত পৰিচালনাৰে জোমনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত। [1] ছবিখনে কেৰালা আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বক্স-অফিচত ব্যৱসায়িকভাৱে বৃহত্ সফলতা লাভ কৰিছে।[67] ছবিখন কেৰালাত 200 দিনতকৈও অধিক আৰু অন্ধ্ৰপ্ৰদেশত 400 দিনতকৈও অধিক সময় ধৰি চলি আছে।[95] 1990 চনত মামুট্টী যোশীয়ে পৰিচালনা কৰা 20 নং মাদ্ৰাজ মেইলৰ অংশ আছিল। মামুট্টীয়ে নিজৰ ৰূপত এটা কেমিঅ’ ৰোল কৰিছিল আৰু মোহনলাল মুখ্য চৰিত্ৰত আছিল।

1991-1994


1991 চনত তেওঁ ভৰতন পৰিচালিত আৰু এ. কে. লোহিতদাসৰ দ্বাৰা লিখিত ‘আমাৰম’ত অভিনয় কৰে। মামুৱাই আচুতী নামৰ চৰিত্ৰটোত অভিনয় কৰিছিল, এগৰাকী অশিক্ষিত মাছমৰীয়া যিজনে নিজৰ ছোৱালীক পঢ়া-শুনা কৰাটো বিচাৰে আৰু এগৰাকী চিকিত্সক হোৱাটো বিচাৰে। এই চৰিত্ৰটোৱে মামুট্টীক শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে আন এটা ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰাত সহায় কৰে।[97] একে বছৰতে তেখেতে দুখন তামিল ছবি ‘থালাপাথি’ আৰু ‘আঝাগান’ত অভিনয় কৰে। দুয়োখন ছবিই ব্যৱসায়িকভাৱে সফল হয়।[98] থালাপথি হৈছে হিন্দু মহাকাব্য, মহাভাৰতৰ পৰা গ্ৰহণ কৰা।[99] একে বছৰতে আই ভি শশীৰ লগত ইন্সপেক্টৰ বলৰাম আৰু নীলাগিৰি নামৰ দুখন চিনেমাৰ বাবে মামুটীয়ে যোগদান কৰে। ইন্সপেক্টৰ বলৰাম 1986 চনত মুক্তি লাভ কৰা তেওঁৰ ছবি ‘আৱানঝি’ৰ ছিকুৱেল আছিল। ছবিখনে ব্যৱসায়িকভাৱে সফলতা লাভ কৰে।[100] 1992 চনত, তেওঁ কন্নড় অভিনেতা বিষ্ণুবৰ্ধনৰ সৈতে একশ্যন থ্ৰিলাৰ চিনেমা কৌৰাৱৰত অভিনয় কৰে।[101] মামুট্টীয়ে সূৰ্য্য মানসম নামৰ চিনেমাখনত পুত্তৰুমীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, যি এজন মানসিকভাৱে বিকাৰগ্ৰস্ত মানুহ যি এখন সৰু গাঁৱত তেওঁৰ মাতৃৰ সৈতে বাস কৰে। এই চৰিত্ৰৰ বাবে মামুট্টী সমালোচকৰ দ্বাৰা সমাদৃত হৈছিল আৰু চলচ্চিত্ৰখন 1937 চনৰ জন ষ্টেনবেকৰ আমেৰিকান নোভেল অফ মাইছ এণ্ড মেনৰ ওপৰত আধাৰিত। [1] ছোকাৰ জানকীয়ে মাতৃ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। [2] সেই বছৰতে তেওঁ ফাজিলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু লিখিত পাপায়ুদে স্বান্থম আপ্পুছ নামৰ চিনেমাখনত অভিনয় কৰে। পিতৃ-মাতৃৰ মাজৰ সম্পৰ্কক লৈ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে ছবিখন। ছবিখনে বাণিজ্যিক আৰু সমালোচক দুয়ো দিশতে সফলতা লাভ কৰে আৰু 200 দিনতকৈও অধিক সময় ধৰি চলে। [1] মামুট্টীয়ে 1992 চনত স্বাথী কিৰানামৰ জৰিয়তে তেলেগু উদ্যোগত প্ৰৱেশ কৰিছিল।

1993 চনত মামুট্টীয়ে যোশীৰ সৈতে একশ্যন ছবি ‘ধ্ৰুবম’ত যোগ দিয়ে। ই আছিল মালায়ালম চিনেমাত বিক্ৰমৰ অভিষেক।[106] ছবিখনে বক্স অফিচত ছুপাৰ হিট হৈছিল। [1] সেই বছৰতে মামুট্টীয়ে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে কেৰেলা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে আৰু কোচিন হানিফা পৰিচালিত বাত্সল্যম, টি. ভি. চন্দ্ৰন পৰিচালিত পোনথান মাডা আৰু আদুৰ গোপালকৃষ্ণন পৰিচালিত আৰু ৰচনা কৰা বিধেয়নৰ বাবে বঁটা লাভ কৰে। [1] একে বছৰতে তেখেতে পোনথান মাডা আৰু বিধেয়ন চলচ্চিত্ৰৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটাও লাভ কৰে। [1] সেই বছৰতে মামুট্টীয়ে ফাজিলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এখন তামিল চিনেমা কিলিপেটচু কেতকাভা কৰিছিল। [1] 1993 চনত মুক্তিপ্ৰাপ্ত ধৰতিপুত্ৰৰ জৰিয়তে মামুট্টীয়ে বলিউডত আত্মপ্ৰকাশ কৰে.

1995-1999


1995 চনত, লেখক শ্ৰীনিবাসন আৰু পৰিচালক কমলৰ সংমিশ্ৰণে নন্দকুমাৰ বৰ্মা চৰিত্ৰৰ সৃষ্টি কৰে, ৰোমাণ্টিক নাটক মাজহায়েথুম মুনপে কলেজৰ অধ্যাপক।[112][113] তেখেতে তেওঁৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিত এগৰাকী আক্ৰমণাত্মক অথচ সন্মানীয় জিলা উপায়ুক্ত থেভাল্লিপাৰাম্বিল জোচেফ এলেক্স আই এ এছ হিচাপে অভিনয় কৰিছিল, এটা পলিটিকেল থ্ৰিলাৰ ছবি ‘দ্য কিং’। সেই সময়ত ই সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা মালয়ালম ছবি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। [1] সেই বছৰতে তেওঁ আৰথি ইণ্টাৰনেশ্যনেলৰ অধীনত আৰ কে চেলভামণিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু তিৰুপুৰ এ চেলভাৰাজৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত তামিল ৰাজনৈতিক থ্ৰিলাৰ মক্কল আচিত অভিনয় কৰে। ছবিখনৰ সংগীত পৰিচালনা কৰিছিল ইলাইয়াৰাজাই। ছবিখন মালয়ালম ভাষাতো ‘এণ্টে নাডু’ নামেৰে ডাবিং কৰা হৈছিল। চিনেমাখন একে সময়তে ৰজনীকান্ত অভিনীত মুথুৰ সৈতে সংঘৰ্ষ হৈছিল আৰু মামুট্টীয়ে তামিলনাডুত ৰজনীকান্তৰ ওপৰত আগভাগ লৈছিল।[98] 1996 চনত মামুটিৰ প্ৰথম মালয়ালম মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি আছিল কমলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আৰু শ্ৰীনিবাসনৰ দ্বাৰা লিখিত এখন ৰোমাণ্টিক নাটক ‘আঝাকীয়া ৰাৱণন’। [1] তেখেতে অভিনয় কৰা পৰৱৰ্তী ছবিখন আছিল হিটলাৰ, ছিদ্দিকৰ ৰচনা আৰু পৰিচালনা। এই ছবিখন কেইবাটাও ভাষাত পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। এই ছবিখনে বক্স অফিচত ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰে আৰু সেই সময়ত তেওঁৰ নিজৰ ছবি ‘দ্য কিং’ৰ অভিলেখ ভংগ কৰি সৰ্বাধিক উপাৰ্জন কৰা মালয়ালম ছবি হিচাপে পৰিগণিত হয়। চিনেমাখনে 300 দিনৰো অধিক কাল চিনেমাগৃহত চলি আছে। [1] তেওঁ চি উমামহেশ্বৰ ৰাওৰ দ্বাৰা পৰিচালিত সূৰ্য পুত্ৰুলু নামৰ একে বছৰতে এখন প্ৰত্যক্ষ তেলেগু ছবিও কৰিছিল। ছবিখনে বক্স অফিচত মধ্যমীয়া সফলতা লাভ কৰে।

1997 চনত লোহিতদাসৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ভূতকান্নাদি ছবিত অভিনয়ৰ বাবে মমুৱে ফিল্মফেয়াৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰে। ইয়াক অভিনেতা কেৰিয়াৰৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ অভিনয় হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এটা সাক্ষাত্কাৰত মামুট্টীয়ে প্ৰকাশ কৰে যে তেওঁ ৰজনীকান্তৰ সৈতে ছবিখন পৰিচালনা কৰিব বিচাৰে। [1] একে বছৰতে মামুট্টীয়ে আৰ. কে. চেলভামণিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘ছেলভা’ আৰু ‘আৰাছিয়াল’ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘পুধয়াল’ নামৰ দুখন তামিল ছবি নিৰ্মাণ কৰে। 1998 চনত মামুট্টীয়ে এছ এন স্বামীয়ে ৰচনা কৰা আৰু শাজী কৈলাসে পৰিচালনা কৰা অনুসন্ধানমূলক থ্ৰিলাৰ ছবি ‘দ্য ট্ৰুথ’ত এগৰাকী আই পি এছ বিষয়াৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰে। [1] ওৰু মাৰাভাথুৰ কানাভুত তেখেতে মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, যিটো 1998 চনত লাল জোছৰ দ্বাৰা পৰিচালিত প্ৰথম ছবি আছিল। [1] একে বছৰতে তেখেতে হৰিকৃষ্ণন্সত মোহনলাল আৰু জুহি চাওলাৰ সৈতে অভিনয় কৰে। ছবিখনত দুটা ক্লাইমেক্স আছে, আৰু শ্বাহৰুখ খানে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰাৰ কথা আছিল, কিন্তু অজ্ঞাত কাৰণত সেয়া হোৱা নাছিল।[121] একে বছৰতে, মামুট্টীয়ে বলিউডৰ ছবি স্বামী বিবেকানন্দত অতিথি চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, জি ভি আয়াৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত। [1]

1999 চনত, ‘ড0 বাবাচাহেব আম্বেদকাৰ’ ছবিখনৰ বাবে মামুট্টীয়ে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা লাভ কৰে, জব্বৰ পেটেলৰ পৰিচালনাত.. । এই অভিনয়ক তেখেতৰ কেৰিয়াৰৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ অভিনয় হিচাপে গণ্য কৰা হয়। চলচ্চিত্ৰখন ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ উন্নয়ন নিগমে প্ৰযোজনা কৰিছে। [1] ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰা ‘মেঘম’ চিনেমাখনৰ বাবে একে বছৰতে প্ৰিয়দৰ্শনৰ সৈতে মামুট্টীয়ে যোগ দিয়ে।

2000-2009


2000 চনত মামুট্টীয়ে নৰসিংহম ছবিত কেমিঅ’ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে, য’ত মোহনলালে মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনে বক্স অফিচত ব্যাপক সফলতা লাভ কৰে।[125] নৰসিংহমৰ বিপুল সফলতাৰ লগে লগে পৰিচালক শাজী কৈলাসে একে বছৰতে মামুটিৰ সৈতে আন এখন একশ্যন ড্ৰামা ‘ভেলিয়েট্টন’ৰ বাবে যোগ দিয়ে। ছবিখনে বক্স অফিচতো ব্যাপক সফলতা লাভ কৰে।[126] 2000 চন বক্স অফিচত অভিনয় কৰা অভিনেতাৰ বাবে অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ বছৰ আছিল, নৰসিংহম আৰু ভেলিয়েট্টনৰ বিপুল সফলতাৰ পাছত, মামুট্টীয়ে দাদা চাহাব আৰু তামিল চিনেমা কান্দুকোণ্ডাইন কান্দুকোণ্ডাইনৰ জৰিয়তে সফলতা অব্যাহত ৰাখে, অজিত কুমাৰ আৰু ঐশ্বৰ্য ৰায়ৰ সহ-অভিনয়। দুয়োখন চিনেমাই বক্স অফিচত ব্লকবাষ্টাৰ আছিল।[127][128] মামুট্টীয়ে 2000 চনত আৰায়ানঙ্গালুদে ভেডুত কৰা অভিনয়ৰ বাবে ফিল্মফেয়াৰ বঁটাত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰে।[129] 2001 চনতো তেওঁ বক্স অফিচত ৰাজত্ব অব্যাহত ৰাখে। বছৰত তেখেতে বিনয়নৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ৰাক্ষস ৰাজভুৰ পৰা আৰম্ভ কৰিছিল। ছবিখনে বক্স অফিচত ব্যাপক সফলতা লাভ কৰে।[130] তেওঁ একে বছৰতে এন. লিংগুস্বামী পৰিচালিত প্ৰথমখন ছবি ‘আনন্দম’ত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে। ছবিখনে সমালোচক আৰু ব্যৱসায়িক দৃষ্টিভংগীৰে সফলতা লাভ কৰে।

2003 চনত মামুট্টীয়ে ছিদ্দিকৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ৰোমাণ্টিক কমেডি ড্ৰামা ফিল্ম ক্ৰনিক ব্যাচেলৰৰ স্নাতক সত্যপ্ৰথাপনৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। ছবিখনে ইতিবাচক পৰ্যালোচনা লাভ কৰে আৰু বক্স অফিচত ব্যৱসায়িক সফলতা লাভ কৰে।[131] মামুট্টীয়ে পৰিচালক লাল জোছৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত পাট্টালামত অভিনয় কৰে, য’ত তেওঁ মেজৰ পাট্টাভিৰামন নামৰ এজন ভাৰতীয় সেনা বিষয়াৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। চলচ্চিত্ৰখনে বক্স অফিচত গড় প্ৰদৰ্শন কৰে। [1] 2004 চনত তেওঁ চি বি আই (চলচ্চিত্ৰ শৃংখলা)ৰ তৃতীয় কিস্তি সেথুৰামা আয়াৰ চি বি আইত অভিনয় কৰে। ছবিখনে বছৰটোৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক উপাৰ্জনকাৰী ছবি হিচাপে পৰিগণিত হয়।[133] মামুট্টীয়ে কাজচা ছবিত অভিনয়ৰ বাবে কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা আৰু শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰে। ছবিখনৰ পৰিচালক আছিল ব্লেছি। চলচ্চিত্ৰখনে সকলো দিশৰ পৰা বহু সমালোচনামূলক সমাদৰ লাভ কৰে।[134] একে বছৰতে তেওঁ ৰঞ্জিত (পৰিচালক) চলচ্চিত্ৰ ব্লেকত আৰক্ষী বিষয়া হিচাপে উপস্থিত হয়। ছবিখন বক্স অফিচত হিট হৈছিল।[134] এই একশ্যন ছবিখনৰ পিছত তেওঁ ভেছামত এজন পৰিয়ালৰ মানুহ হিচাপে উপস্থিত হয়, যিজনে তেওঁৰ সৰু ভাতৃৰ বাবে নিজৰ জীৱন উত্সৰ্গা কৰে।

2005 চনটো বক্স অফিচ আৰু অভিনয় দুয়োটা দিশতে অভিনেতাগৰাকীৰ বাবে অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ বছৰ আছিল। তেওঁক থম্মানুম মাক্কালুম, থাস্কাৰাভিৰান আৰু ৰাজমাণিক্যমৰ দৰে চিনেমাত কেতিয়াও দেখা পোৱা নগৈছিল। ইয়াৰ ভিতৰত ৰাজমাণিক্যম ইণ্ডাষ্ট্ৰী হিট আছিল। ছবিখনে বক্স অফিচত বহুকেইটা অভিলেখ গঢ়িছে আৰু কেইবাটাও অভিলেখ ভংগ কৰিছে। কেতিয়াবা দেখা নোপোৱা চৰিত্ৰত দেখা গৈছিল অভিনেতাগৰাকীক। অন্যান্য মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিসমূহ আছিল ৰাপ্পাকল, নেৰিয়ান চিবিআই যিটো চিবিআই (চলচ্চিত্ৰ শৃংখলা) আৰু বাছ কণ্ডাক্টৰৰ চতুৰ্থ কিস্তি। এই সকলোবোৰ ছবিয়ে বক্স অফিচত উপাৰ্জন কৰিছিল। প্ৰতিখন ছবিৰে চৰিত্ৰবোৰ পৰস্পৰৰ মাজত বেলেগ বেলেগ আছিল। অভিনেতা গৰাকীয়ে বছৰটোত বক্স অফিচ সম্পূৰ্ণৰূপে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল।[136] 2006 চনত অভিনেতা গৰাকীয়ে বক্স অফিচত নিজৰ অভিনয় অব্যাহত ৰাখে আৰু চৰিত্ৰ নিৰ্বাচনৰ ক্ষেত্ৰত অতি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰে। মামুট্টীয়ে একশ্যন কমেডি ছবি ‘থুৰুপ্পুগুলান’ৰ জৰিয়তে বছৰটোৰ আৰম্ভণি কৰে, যিটো বক্স অফিচত ছুপাৰ হিট হৈছিল। পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিখন আছিল বলৰাম বনাম থাৰদাস, যিখন আছিল অতিৰথৰাম আৰু ইন্সপেক্টৰ বলৰামৰ ছিকুৱেল। ছবিখনত কেটৰিনা কাইফে মুখ্য অভিনেত্ৰী হিচাপে অভিনয় কৰিছিল আৰু তেওঁ অভিনয় কৰা একমাত্ৰ মালয়ালম ছবি। [1] বছৰৰ শেষৰ ফালে অভিনেতা সলনি হ’ল ‘কৰুণাপক্ষ’ আৰু ‘পালুংকু’ৰ দৰে অফ-বীট চিনেমা কৰিবলৈ। বছৰটোত শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটাত মনোনীত হৈছিল।[138] কাৰুথা পক্ষকাল ছবিখনৰ বাবে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ফিল্মফেয়াৰ বঁটা লাভ কৰে।

তেওঁ 2007 চনত অফ-বীট ছবি কাইয়’প্পুৰ সৈতে আৰম্ভ কৰিছিল। তাৰ পাছত তেওঁ পুনৰ শ্বাফীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত কমেডি একশ্যন ছবি ‘মায়াবী’ লৈ আহে। চলিত বৰ্ষত ছবিখনে ৰাজ্যখনৰ ভিতৰতে সৰ্বাধিক উপাৰ্জনকাৰী ছবি হিচাপে পৰিগণিত হয়। [1] তাৰ পিছৰখন ছবি আছিল ‘বিগ বি’, যিখন আছিল অমল নীৰদ পৰিচালিত প্ৰথম ছবি। ছবিখনে বক্স অফিচত গড় হিচাপত উপাৰ্জন কৰিছিল যদিও এতিয়াও কেৰালাৰ বক্স অফিচত 100 দিন অতিক্ৰম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ছবিখনৰ ডিভিডি মুক্তি পোৱাৰ পিছত ছবিখনৰ চিত্ৰগ্ৰহণ আৰু সম্পাদনাৰ বাবে বহু প্ৰশংসা লাভ কৰে। মলিউডত নিৰ্মাণ হ’বলগীয়া গণ একশ্যন চিনেমা কেনেদৰে নিৰ্মাণ কৰিব পাৰি সেই কথা চিনেমাখনে নতুনকৈ ব্যাখ্যা কৰিছিল। মামুট্টীয়ে মন্থৰ গতিত চলা-ফুৰা কৰাৰ বাবে প্ৰশংসা লাভ কৰে আৰু পটভূমি সংগীত এতিয়াও ট্ৰেণ্ডত আছে। [1] বছৰটোত অভিনেতাজনে তেওঁৰ বক্স অফিচ আৰু অভিনয় শক্তি দেখুৱাইছিল কথা পেৰায়ুমপোল নামৰ চিনেমাখনত। তেখেতে ছবিখনত কেমিঅ’ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। ছবিখন তিনিটা ভাষাত পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, তামিলত কুসেলান, হিন্দীত বিল্লু বাৰ্বাৰ আৰু কথানায়াকুডু। সংশ্লিষ্ট বক্স অফিচত সকলো ৰিমেক বিফল হয়। চিনেমাখনত তেওঁৰ অভিনয়ৰ বাবে মামুট্টীক প্ৰশংসা কৰা হৈছিল। [1]

তেওঁ 2008 চনৰ আৰম্ভণিতে ৰেঞ্জি পানিকৰ পৰিচালিত একশ্যন ছবি ‘ৰৌদ্ৰম’ত অভিনয় কৰে। ইণ্ডাষ্ট্ৰিয়েল হিট RajaManikyam হোৱাৰ পাছত আনোৱাৰ ৰছিদৰ লগত মামুট্টীয়ে যোগ দিয়ে। এইবাৰ কমেডি একশ্যন চিনেমা ‘আন্নান থাম্পী’ৰ বাবে। বক্স অফিচত চুপাৰহিট হৈছিল ছবিখন। চিনেমাখনে সকলো দিশতে বৃহত্ ব্যৱসায় কৰিছিল। সেই সময়লৈকে টেলিগ’ৰ স্বত্ব ৰেকৰ্ড মূল্যত বিক্ৰী হৈছে। [1] তেখেতৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিসমূহ আছিল ‘পাৰুংথু’, ‘মায়াবজাৰ’। তেওঁ ‘ৱান ৱে টিকট’ত কেমিঅ’ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল য’ত পৃথ্বীৰাজ সুকুমাৰনে মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। এই ছবিসমূহে বক্স অফিচত বিশেষ সফলতা লাভ কৰা নাই। ইয়াৰ পিছত তেওঁ যোশী পৰিচালিত মালয়ালম টুৱেণ্টিঃ20ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ মাল্টিষ্টাৰ চিনেমাত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। [1] [2] 2009 চনত তেওঁ এম. টি. বাসুদেৱান নায়াৰৰ দ্বাৰা লিখিত আৰু হৰিহৰণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত সৰ্বকালৰ ব্লকবাষ্টাৰ মহাকাব্যিক পিৰিয়ড ড্ৰামা ছবি ‘কেৰেলা ভাৰ্মা পঝাছি ৰাজা’ত অভিনয় কৰে। ছবিখনে বক্স অফিচত প্ৰায় 49 কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰিছে। [1] তেখেতে কেৰালা কেফে আৰু পালেৰী মানিক্যমৰ দৰে অভিনয় ভিত্তিক চিনেমাও কৰিছিল। তেওঁ কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা আৰু ফিল্ম ফেয়াৰ বঁটা দুয়োটাতে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বঁটা লাভ কৰে।[147][148] একে বছৰতে তেখেতে একশ্যন কমেডি ছবি ‘চট্টম্বিনাডু’, আন এখন অভিনয়মুখী ছবি ‘ল’ডস্পিকাৰ’ আৰু আশিক আবু, ‘ডেডী কুল’ৰ পৰিচালক হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে। এই ছবিখনে বক্স অফিচত হিট ষ্টেটাছ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

2010-At Present


2010 চনত মামুট্টীয়ে শাজী কৈলাসৰ দ্বাৰা পৰিচালিত দ্ৰোণ 2010 চলচ্চিত্ৰত অভিনয় কৰে,[150] আৰ. সুকুমাৰন পৰিচালিত যুগপুৰুষ, [1] বি. উন্নীকৃষ্ণন পৰিচালিত প্ৰমানি, [2] বৈশাখ আব্ৰাহামৰ পৰিচালনাত পোনপটীয়াকৈ ৰাজা, [3] শাজী এন কৰুণ পৰিচালিত কুট্টি স্ৰেংক,[153] ৰঞ্জিত পৰিচালিত প্ৰানচিয়েট্টন এণ্ড দ্য ছেইণ্ট,[34] বেষ্ট অৱ লাক, পৰিচালক এম. এ. নিশাদ [1] আৰু শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতা, মাৰ্টিন প্ৰাক্তৰ প্ৰথম ছবি। [1]

তেওঁৰ 15 আগষ্টত মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবিসমূহ, পৰিচালক ছাজি কৈলাস, [1] ডাবলছ, পৰিচালক সোহন চিনুলাল, [2] দ ট্ৰেন, পৰিচালনা জয়ৰাজৰ, বোম্বে 12 মাৰ্চ, বাবু জনাৰ্দনন আৰু ভেনিচাইল ব্যাপাৰীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত, 2011 চনত শ্বাফীয়ে পৰিচালনা কৰা ছবিখন প্ৰদৰ্শিত হয়।[158]

2012 চনত, তেখেতৰ চলচ্চিত্ৰসমূহ[সম্পাদনা কৰক]: ৰজা আৰু আয়ুক্ত, পৰিচালনা শাজী কৈলাসৰ,[159] অভয়া সিংহ পৰিচালিত কানাড়া-মালয়ালম দ্বিভাষিক চলচ্চিত্ৰ শিকাৰী,কোবৰা [160], পৰিচালনা লালৰ, থাপনা, পৰিচালনা জনি এণ্টনীৰ, ভেলীমালাৰ জোৱান, পৰিচালনা কৰিছে অনুপ কান্নানে, (মমতাই ছবিখন প্ৰযোজনা কৰিছিল), মুখামুখি হ’ব লগা হয়, পৰিচালনা কৰিছে ভি এম ভিনু আৰু বাভুতিয়ুদে নামতিলে, পৰিচালনা কৰিছে জি এছ বিজয়নে।

2013 চনত মুক্তি লাভ কৰা তেওঁৰ প্ৰথমখন ছবি আছিল থমছন আৰু ইমানুৱেলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত কামথ আৰু কামথ, লাল জোছৰ দ্বাৰা পৰিচালিত। [1] পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁ ৰঞ্জিত পৰিচালিত কদল কাদননোৰু মথুক্কুট্টী, যিটো ৰমজান ঋতুৰ বাবে মুক্তি দিয়া হৈছিল, ছেলিম আহমেদ পৰিচালিত কুঞ্জনন্থন্তে কাদা আৰু জি. মাৰ্তন্দন পৰিচালিত দৈবাতিন্থন্তে স্বান্থম ক্লিটাছত অভিনয় কৰে।[163] তেওঁৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি আছিল ভি. কে. প্ৰকাশৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘চাইলেন্স’।[164]

2014 চনৰ প্ৰথম ভাগত তেওঁ প্ৰমোদ পায়্যনুৰ পৰিচালিত বাল্যকলাসাখী, শিবু গংগাধৰণ পৰিচালিত প্ৰশংসা দ্য লৰ্ড আৰু আশিক আবু পৰিচালিত গেংষ্টাৰত অভিনয় কৰিছিল। [1] তেখেতে অভিনয়ো কৰিছিল: ছালাম বাপ্পুৰ পৰিচালনাত ‘মঙলীশ’, বেণুৰ পৰিচালনাত ‘মুন্নাৰিয়প্পু’, নবাগত অজয় বাসুদেৱৰ পৰিচালনাত ‘RajadhiRaja’ আৰু ৰঞ্জিত শংকৰৰ পৰিচালনাত ‘বৰ্ষম’। [166] মুন্নাৰিয়েপ্পুত চি. কে. ৰাঘৱনৰ চৰিত্ৰত অভিনয়ৰ বাবে মামুট্টীয়ে সমালোচনামূলক প্ৰশংসা লাভ কৰাৰ বিপৰীতে চিফাই RajadhiRaja নম্বৰত ফোন কৰিছিল “বহুদিনৰ পিছত মামুটিৰ বাবে এটা প্ৰকৃত হিট”।[167] ইণ্টাৰনেশ্যনেল বিজনেছ টাইমছৰ নিচি ভি.পি. লিখিছিল: “বৰষাম আপোনাৰ সময় আৰু ধন বিনিয়োগ কৰাৰ যোগ্য চিনেমা”.

2015 চনত মুক্তি লাভ কৰা তেওঁৰ ছবি আছিল দীপু কৰুণাকৰণৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘ফায়াৰমেন’ ছিদ্দিকৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ভাস্কৰ দ্য ৰাস্কল, ব্যৱসায়িক সফলতা, [1] মাৰ্থান্দন পৰিচালিত ‘আছা ধিন’। কমল আৰু পাথেমাৰীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ইউটোপিয়েইল ৰাজাভু, চেলিম আহমেদৰ দ্বাৰা পৰিচালিত। [1]

তেওঁ 2016 চনৰ প্ৰথম ভাগত এ কে সাজন পৰিচালিত নয়নতাৰাৰ সৈতে পুঠিয়া নিয়ামমত অভিনয় কৰিছিল। তেখেতে নবাগত পৰিচালক নীতিন ৰেঞ্জি পানীকৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘কচবা’তো অভিনয় কৰিছিল। বছৰটোৰ বাবে তেওঁৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি আছিল উদয় অনন্তন আৰু থোপিল জোপ্পন পৰিচালিত হোৱাইট, জনি এণ্টনী পৰিচালিত তেওঁলোকৰ চতুৰ্থ সহযোগিতা। [1]

2017 চনত তেখেতৰ প্ৰথম মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি হ’ল নবাগত পৰিচালক হানীফ আদেনী পৰিচালিত ‘দ্য গ্ৰেট ফাদাৰ’। তাৰ পিছত তেওঁক ৰঞ্জিত পৰিচালিত ‘পুথন পানম’, শ্যামধৰ পৰিচালিত ‘পুল্লিকৰ্ণ তাৰা’ আৰু অজয় বাসুদেৱ পৰিচালিত ‘মাষ্টাৰপিচ’ত দেখা গৈছিল। [1]

2018 চনত তেওঁ নবাগত শৰত্ সন্দিকৈ পৰিচালিত ‘পেৰোল’ত অভিনয় কৰে। তাৰ পাছত তেওঁ জয় মেথিউৰ দ্বাৰা লিখিত আৰু নবাগত গিৰীশ দামোদৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত অংকলত দেখা পাইছে। তেখেতৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি হ’ল ‘আব্ৰাহামিন্তে সন্থাথিকাল’, এটি অপৰাধমূলক থ্ৰিলাৰ, যিখনৰ পৰিচালনা কৰিছিল নবাগত শাজী পাদুৰে। বছৰটোৰ বাবে তেখেতৰ শেষ মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি আছিল ‘ওৰু কুট্টানাদান ব্লগ’।[173] 2018 চনত তেওঁ ৰাম পৰিচালিত সমালোচকৰ দ্বাৰা প্ৰশংসিত তামিল ছবি পেৰানবুত অভিনয় কৰে। [1] [2] ইয়াক ৰটাৰডাম চলচ্চিত্ৰ মহোত্সৱ, ছাংহাই আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ মহোত্সৱ আৰু ভাৰতৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ মহোত্সৱৰ বাবে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছিল। [1] তেওঁৰ একক পিতৃ-মাতৃ অমুধৱনৰ ভূমিকা যি তেওঁৰ স্পাষ্টিক কন্যা সন্তান, পাপাক ডাঙৰ-দীঘল কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰে, সমালোচকসকলে তেওঁক প্ৰশংসা কৰে। [1] [2]

2019 চনত তেখেতৰ প্ৰথম মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি মধুৰা ৰাজা, 2010 চনত বৈশাখ পৰিচালিত ‘পোককিৰি ৰাজা’ৰ স্পিন-অফ। ই মামুটিৰ কেৰিয়াৰৰ শ্ৰেষ্ঠ উপাৰ্জনকাৰী ছবি হিচাপে পৰিগণিত হয়। [1] তেওঁৰ পৰৱৰ্তী মুক্তিপ্ৰাপ্ত ছবি আছিল খালিদ ৰহমান পৰিচালিত উন্দা য’ত তেওঁ এজন আৰক্ষী উপ-পৰিদৰ্শকৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল যি ছত্তীশগড়ৰ এটা মাওবাদী প্ৰবণ অঞ্চলত ৰাজ্যিক নিৰ্বাচনী কৰ্তব্যৰ বাবে এটা আৰক্ষী ইউনিটৰ দলক নেতৃত্ব দিছিল। [1] তাৰ পিছত তেওঁক শংকৰ ৰামকৃষ্ণনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত পথিনেট্টম পদী চলচ্চিত্ৰত প্ৰসাৰিত কেমিঅ’ত দেখা গৈছিল। পিছৰ বছৰত মামুট্টীয়ে এম পদ্মকুমাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ঐতিহাসিক নাটক মামাংগমত অভিনয় কৰিছিল, যি ভাৰতপুঝা নদীৰ পাৰত ঐতিহাসিক মামাংকম উত্সৱৰ ওপৰত আধাৰিত। [1] তেওঁ ৰমেশ পিশাৰদীৰ গণগান্ধৰ্বনতো আছিল য’ত তেওঁ কলসধন উল্লাস আৰু অজয় বাসুদেৱৰ শ্বিলক নামৰ এজন ‘গণমেলা’ গায়কৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল। [1] [2] দুটা দশকৰ পাছত 2019 চনত মামুট্টী পুনৰ তেলেগু চিনেমালৈ ঘূৰি আহে, য’ত মাহি ৰাঘৱে পৰিচালনা কৰা অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী ৱাই এছ ৰাজশেখৰ ৰেড্ডীৰ ওপৰত আধাৰিত বায়’পিক যাত্ৰা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

2021 চনত, তেওঁ জোফিন টি চাকোৰ দ্বাৰা পৰিচালিত দ্য প্ৰীষ্টত অভিনয় কৰিছিল, য’ত মঞ্জু ৱাৰিয়ে মামুটিৰ সৈতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে সহযোগ কৰিছিল। [1] তাৰ পিছত তেওঁ সন্তোষ বিশ্বনাথৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ৰাজনৈতিক থ্ৰিলাৰ ‘ৱান’ত অভিনয় কৰে। তেখেতে ছবিখনত কেৰালাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কাডাক্কাল চন্দ্ৰনৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। [1]

2022 চনত, তেওঁ অমল নীৰদ পৰিচালিত ভীষ্ম পৰ্বমত অভিনয় কৰিছিল, যিটোৱে ইতিবাচক সঁহাৰি লাভ কৰিছিল আৰু ব্লকবাষ্টাৰ আছিল। [1] তাৰ পিছত তেওঁ চি বি আই 5ত অভিনয় কৰে: দ্য ব্ৰেইন, যিটো বক্স অফিচত সফলতা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। তেখেতে নানপাকল নেৰাথু মায়াক্কমত অভিনয় কৰিছিল যাৰ বাবে তেখেতে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ বাবে কেৰালা ৰাজ্যিক বঁটা লাভ কৰিছিল। [1] 2023 চনত তেখেতে অখিল আক্কিনেনী অভিনীত তেলেগু চলচ্চিত্ৰ এজেন্টত অভিনয় কৰে।

অন্যান্য ভাষাৰ চলচ্চিত্ৰ


তেওঁ কে. বালাচন্দৰৰ (আঝাগন) সহিতে পৰিচালকসকলৰ বাবে তামিল চলচ্চিত্ৰত অভিনয় কৰিছে, মণিৰত্নমৰ (থলাপতি), ফাজিলৰ (কিলিপেচু কেকাৱা), এন লিংগুস্বামীৰ (আনন্দম), আৰ কে সেলভামণিৰ (মক্কল আচি), মাৰুমালাৰ্চি ভাৰতীৰ (Marumalarchi) আৰু ইথিৰাম পুথিৰুম আৰু ৰাজীৱ মেনন (Kandukondain Kandukondain) (2000)। তেওঁ কে. বিশ্বনাথৰ তেলেগু ছবি ‘স্বথী কিৰানাম’ (1992)ত অনন্ত শৰ্মাৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল।

অন্য কাম


1980-ৰ দশকত মোহনলাল, আই. ভি. শশী, সীমা আৰু চেঞ্চুৰী কচুমনৰ সৈতে মামুটীয়ে কেচিনো নামৰ এটা প্ৰযোজনা কোম্পানীৰ সহ-মালিক আছিল। ইয়াৰ প্ৰযোজনা কৰা চলচ্চিত্ৰসমূহৰ ভিতৰত আছিল নাডোডিক্কাট্টু (1987), গান্ধীনগৰ 2য় ষ্ট্ৰীট (1986), আদিওঝুক্কাল আৰু কৰিমপিন পুভিনাক্কাৰে। [1] তেওঁ এটা টেলিভিছন প্ৰডাকশ্যন কোম্পানী গঠন কৰিছিল, মেগাবাইট, যিয়ে টেলিভিছন ধাৰাবাহিকৰ প্ৰযোজনা কৰিছিল, প্ৰথমটো আছিল 1990ৰ দশকৰ শেষৰফালে জ্ৱালায়ে (193), যিটো তেওঁৰ প্ৰযোজক হিচাপেও প্ৰথম প্ৰকল্প আছিল।[194]

মামুট্টীয়ে মামুট্টী টেকন’টেইনমেণ্ট নামৰ এটা বিতৰণ কোম্পানীৰো মালিক।[35] তেওঁ 2009 চনৰ পৰা প্লেহাউছৰ মালিক, যিটো কোম্পানীয়ে তেওঁ অভিনয় কৰা চলচ্চিত্ৰসমূহ প্ৰাথমিকভাৱে বিতৰণ কৰে। [1] ইয়াৰ পিছত ই ভেলীমালা আৰু ষ্ট্ৰীট লাইটছৰ জোৱানকে ধৰি বিভিন্ন উদ্যোগৰ সৈতে চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰখনলৈ আগবাঢ়ি আহে।[196][197] 2010 চনলৈকে, তেওঁ মালায়ালম কমিউনিকেশ্যনৰ অধ্যক্ষ, যি কেইটামান মালায়ালম টিভি চেনেল যেনে কৈৰালি টিভি, পিপল টিভি আৰু চেনেল উই পৰিচালনা কৰে। [1] 2021 চনত তেখেতে আন এটা প্ৰযোজনা প্ৰতিষ্ঠান মামুট্টী কাম্পানি প্ৰতিষ্ঠা কৰে, য’ত ৰ’ৰ্ছচাচ (2022) আৰু নানপাকল নেৰাথু মায়াক্কম (2022) চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰা হয়।

তেওঁ কয় যে তেওঁৰ কোনো ৰাজনৈতিক উচ্চাকাংক্ষা নাই।[201] 2007 চনত মামুট্টীয়ে তেওঁৰ প্ৰথমখন কিতাপ, কাজচাপাডু (সংক্ষিপ্তভাৱে “ব্যক্তিগত” হিচাপে অনুবাদ কৰা) প্ৰকাশ কৰে, যিটো তেওঁ বহু বছৰ ধৰি বিভিন্ন প্ৰকাশনত লিখা চুটি প্ৰবন্ধৰ সংকলন।[202][203] সেই বছৰতে তেওঁ আৰু ডুবাইৰ ব্যৱসায়ী এম এ ইউচুফ আলীয়ে ডুবাই ইণ্টাৰনেট চিটিৰ (ডিআইচি) বিষয়াসকলৰ সৈতে কোচিৰ প্ৰস্তাৱিত স্মাৰ্ট চিটি প্ৰকল্পৰ বাবে লবী কৰিছিল।

পৰোপকাৰী – সামাজিক জীৱন


কৰ্কট ৰোগৰ উন্নত পৰ্যায়ত মানুহৰ মান উন্নত কৰাৰ লক্ষ্যৰে কেৰালাৰ এটা দাতব্য সংস্থা ‘পেইন এণ্ড পেলিয়েটিভ কেয়াৰ ছ’চাইটি’ৰ পৃষ্ঠপোষক হৈছে মামুট্টী। তেওঁ ভাৰতৰ কোঝিকোড়ত অৱস্থিত পেইন এণ্ড পেলিয়েটিভ কেয়াৰ চেণ্টাৰৰ সৈতে কাম কৰি আছে।[205] 2018 চনত, তেওঁ সমগ্ৰ কেৰালাত কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলক বেদনা আৰু উপশমকাৰী সেৱা আগবঢ়োৱাৰ বাবে এক প্ৰকল্প আগবঢ়াইছিল।[206] তেওঁ সামাজিক বৈষম্য হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যৰে গঠন কৰা কেয়াৰ এণ্ড শ্বেয়াৰ ইণ্টাৰনেচনেল ফাউণ্ডেচন নামৰ দাতব্য সংস্থাটোৰো পৃষ্ঠপোষক। ইয়াৰ প্ৰচেষ্টাসমূহৰ ভিতৰত, ফাউণ্ডেশ্যনে হৃদয় স্পৰ্শম প্ৰকল্পৰ সৈতে শিশুৰ হৃদয় অস্ত্ৰোপচাৰৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য সংগ্ৰহ কৰিছিল। মামুট্টীয়ে সমৰ্থন কৰা ছ’চিয়েল নেটৱৰ্কিং ছাইটৰ ওপৰত এক পুঁজি সংগ্ৰহকাৰীয়ে এদিনৰ ভিতৰতে প্ৰায় 1 কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰে।[207]

মামুটি হৈছে দাতব্য প্ৰকল্প ষ্ট্ৰীট ইণ্ডিয়া মুভমেণ্টৰ শুভেচ্ছা দূত, যিয়ে ইয়াৰ লক্ষ্যসমূহৰ ভিতৰত শিশু ভিক্ষাবৃত্তি আৰু শিশু শ্ৰমিক নিৰ্মূলকৰণৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰে। তেওঁ এই আন্দোলনৰ কাৰ্যকলাপৰ প্ৰচাৰ কৰিছে, যি অনাথ আশ্ৰম আৰু শিশুৰ চোৱা-চিতা কৰা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ সৈতে সমন্বয় স্থাপন কৰে।[208] তেওঁ কেৰালা চৰকাৰৰ তথ্য প্ৰযুক্তি প্ৰসাৰ প্ৰকল্প ‘অক্ষয়’ৰ শুভেচ্ছা দূত।[209][210] 2006 চনৰ 26 ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাজ্যখনৰ সকলো জিলা সদৰৰ সৈতে সংযোগ থকা এটা ভিডিঅ’ সম্প্ৰচাৰিত অনুষ্ঠানত তেওঁ আনুষ্ঠানিকভাৱে এই দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে।[211] তেওঁ জীৱনৰ প্ৰতি আসক্ত (addicted to life) নামৰ মাদক দ্ৰব্য বিৰোধী অভিযানৰো প্ৰচাৰ কৰে, কেৰালা চৰকাৰৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা আৰু কেৰালা ৰাজ্যিক পানীয় নিগমৰ সৈতে জড়িত, যাৰ লক্ষ্য হ’ল মানুহৰ মাজত ড্ৰাগছ আৰু সুৰাৰ প্ৰচলন নিৰ্মূল কৰা, বিশেষকৈ যুৱ প্ৰজন্মই।

2014 চনৰ আগষ্ট মাহত মামুট্টীয়ে ‘আইচ বাকেট চেলেঞ্জ’ৰ অনুকৰণত ‘মাই ট্ৰি চেলেঞ্জ’ আৰম্ভ কৰে, যিয়ে আনক গছপুলি ৰোপণৰ বাবে উত্সাহিত কৰে, কিয়নো নিয়ম অনুসৰি যদি তেওঁলোকক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা উচিত।[213] এই প্ৰত্যাহ্বানৰ সৃষ্টি কৰিছে উদ্যোগী আব্দুল মনাফ আৰু ট্ৰেভেল ফটোগ্ৰাফাৰ ইমথিয়াছ কাদিৰ। মামুট্টীয়ে মোহনলাল আৰু শ্বাহৰুখ খানক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। [1] কাজচা, মামুদে ফেনছ ৱেলফেয়াৰ এছ’চিয়েশ্যন আৰু মামুদে টাইমছৰ দ্বাৰা আয়োজন কৰে, লিটল ফ্লাৱাৰ হাস্পতাল এণ্ড ৰিচাৰ্ছ চেণ্টাৰ আৰু কেৰালাৰ আই বেংক এছ’চিয়েশ্যনৰ সহযোগত, চকু চিকিত্সা আৰু বিনামূলীয়া চকু চিকিত্সা সেৱা আগবঢ়োৱাৰ এক উদ্যোগ। ইয়াৰ লগত জড়িত অন্যতম প্ৰধান কাৰ্যসূচী হ’ল শিশুসকলক বিনামূলীয়া চছমা বিতৰণ কৰা। ৰাষ্ট্ৰপতিৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা লাভ কৰা বিশেষ পুঁজি এই কামত ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। এই প্ৰকল্পৰ লগত সংগতি ৰাখি বিভিন্ন স্থানত বিনামূলীয়া চকু চিকিত্সা শিবিৰো অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব।

Media image and artistry


আন ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ দৰে নহয়, যিয়ে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ পাছত এক বৃহত্ মাত্ৰাৰ খ্যাতি আৰু ষ্টাৰডম অৰ্জন কৰা ছুপাৰষ্টাৰসকলৰ উত্থান দেখিছিল, মালয়ালম চিনেমাই ঐতিহাসিকভাৱে সাধাৰণ মানুহৰ জীৱনৰ লগত জড়িত কাহিনীৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল, আৰু সাধাৰণতে ছুপাৰষ্টাৰ নাছিল, প্ৰেম নাজিৰৰ সম্ভাব্য ব্যতিক্ৰমক বাদ দি। [1] মামুট্টী আৰু মোহনলালৰ ক্ৰমবৰ্ধমান জনপ্ৰিয়তাৰ সৈতে 1980s চনত এই পৰিৱৰ্তন হয়। [1] 1988 চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত ইণ্ডিয়া টুডেৰ শ্ৰীধৰ পিল্লাই লিখিছিল, “ইমানেই দুৰ্ভেদ্য যে আজি এই উদ্যোগত তেওঁলোকৰ দখল আছে যে সময় থাকিলেই নতুন ছবি মুকলি কৰা হয়।[71]

2005 চনত মামুট্টী, মোহনলাল আৰু দিলীপ অভিনীত চলচ্চিত্ৰই মালয়ালম চিনেমাৰ বক্স অফিচ আয়ৰ 97 শতাংশ উপাৰ্জন কৰে। [1] 2006 চনত ডুবাইত অনুষ্ঠিত আইফা বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠানৰ সময়ত, তেওঁ দক্ষিণ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰক সম্পূৰ্ণৰূপে উপেক্ষা কৰাৰ বাবে আইফা বঁটাৰ আয়োজকসকলক মুকলিভাৱে সমালোচনা কৰি কৈছিল যে বলিউড চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগে নিজকে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বুলি কোৱাৰ পূৰ্বে দক্ষিণ ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগৰ পৰা প্ৰতিযোগিতাৰ সন্মুখীন হোৱা উচিত। [1]

2013 চনত, ভাৰতীয় চিনেমাৰ 100 বছৰ উদযাপন উপলক্ষে ফ’ৰ্বছ ইণ্ডিয়াই “ভাৰতীয় চিনেমাৰ 25 শ্ৰেষ্ঠ অভিনয়”ৰ তালিকাত মাথিলুকালত তেওঁৰ ভূমিকাক তালিকাভুক্ত কৰিছিল। [1]

2006 চনৰ 16 অক্টোবৰত মামুট্টীক ত্ৰিশূৰস্থিত চাউথ ইণ্ডিয়ান বেংকৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেছাদৰ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হয়। [1] [2] তেওঁ কেৰালা ভলীবল লীগৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেছেডৰ হিচাপেও স্থান লাভ কৰিছিল।

বঁটা আৰু সন্মান


মামুট্টীয়ে তিনিটা ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা, সাতটা কেৰালা ৰাজ্যিক চলচ্চিত্ৰ বঁটা, তেৰটা ফিল্মফেয়াৰ বঁটা, এঘাৰটা কেৰালা চলচ্চিত্ৰ সমালোচক বঁটা আৰু পাঁচটা এছিয়ানেট চলচ্চিত্ৰ বঁটা (চৌদ্দটা মনোনয়নৰ পৰা) লাভ কৰিছে। 1998 চনত, ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰ উদ্যোগলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে মামুট্টীক চতুৰ্থ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা, পদ্মশ্ৰীৰে সন্মানিত কৰে। [1][2] 2010 চনত তেওঁক কালিকট বিশ্ববিদ্যালয় আৰু কেৰালা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা ডক্টৰ অব লেটাৰছ ডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হয়। [1] [2] 2022 চনত তেওঁক কেৰালা চৰকাৰে প্ৰদান কৰা দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ বঁটা কেৰালা প্ৰভা সন্মানেৰে সন্মানিত কৰা হয়।


ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা

  • 1999: ড0 বাবাচাহেব আম্বেদকাৰৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা
  • 1994ঃ বিধেয়ন আৰু পোনথান মাদা ছবিৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা
  • 1989: ‘ওৰু ৱাদক্কন বীৰগাথা’ আৰু ‘মাথিলুকাল’ৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ অভিনেতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ বঁটা

Source:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Mammootty
  • http://www.mammootty.com/
  • https://www.imdb.com/name/nm0007123/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Mammootty

Main Source : Wikipedia

related Post:




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *